Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Avrupa Dışişleri Konseyi’nden Rusya’ya Yaptırım Kararı

Kaynak: European Council, 13 Kasım 2023

13 Kasım 2023 tarihinde AB Dışişleri Bakanları Toplantısı gerçekleşti. Bu bağlamda üç temel konu üzerinde görüşme yapıldı. Hamas-İsrail Savaşı, Rusya-Ukrayna Savaşı, Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri.

TÜRKSAM Haber Analiz

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda kritik gündem maddesi Rusya-Ukrayna Savaşı oldu. Konsey’de Çarşamba günü açıklanacağı yönünde beyan edilen Rusya’ya ambargo kararı ile birlikte Avrupalı liderleri Ukrayna’ya yönelik AB'nin askeri desteğini ve gelecekteki güvenlik taahhütlerini de tartıştılar.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba video konferans yoluyla toplantıya bağlandı. AB Bakanlarına hitap ederek sahadaki son gelişmeler ve Ukrayna'nın askeri öncelikleri ve ihtiyaçları hakkında bilgi vermesinin ardından Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarını ele aldı. Kuleba, "Hava ve deniz kuvvetleri önemli. Ancak şu an asıl yük kara kuvvetlerinin omzunda. Siyasi konuları bir tarafa bırakarak, 'Ukrayna askerine nasıl yardımcı oluruz?' sorusuna yanıt verelim. Sizlerden ordumuza 1 milyon merminin temini kararını onaylamanızı bekliyoruz. AB'den daha fazla askeri yardım bekliyoruz." diyerek, Rusya'ya yönelik 12'nci yaptırım paketinin yürürlüğe girmesi talebinde bulundu. Kuleba, AB Komisyonu'nun Ukrayna ile tam üyelik müzakerelerinin başlatılmasını hatırlatarak, Ukrayna'nın üyeliği süreciyle ilgili diyaloğu başlatma kararının aralıkta açıklanacağını umduğunu belirtti. Ayrıca bu üyelik sürecinin başlayacak olması Ukrayna halkına moral olduğunu da ilave etti.

Konsey’de Rusya’ya yönelik 12. yaptırım tamamlanmak üzere olduğu belirtilerek, bu tedbirlerin kısıtlayıcı tedbirlerin bireysel, ekonomik ve sektörel yaptırımlar içerdiğini, Rusya'nın petrol gelirini azaltmak için petrol tavan fiyatını sıkılaştırmaya yönelik eylemleri amaçlayan unsurları kapsadığını belirtildi.

Avrupa Birliği ülkelerinin odak noktası bir süre için Hamas-İsrail Savaşı’na kaymış olsa da öncelikli gündemi, Avrupa’nın Rusya’ya karşı sınır güvenliğini sağlayan Ukrayna ve buna yönelik destekle birlikte Rusya’ya yönelik yaptırımlar olmuştur. Elbette ki Gazze meselesine, yaşanan insanı drama ve yardımın gerekliliğine değinilse de Ukrayna meselesi ön plana çıktı.  Hamas-İsrail Savaşı’nın patlak verdiği sürecin en başında İsrail’e yönelik her türlü yardıma hazır olduklarına dair beyanlarda bulunulmuş ve Ukrayna meselesi gölgede kalmıştı. Bu durumda Ukrayna tarafında, Rusya’nın savaşta daha fazla güçleneceği ve Ukrayna’ya desteğin azaltılması halinde Rusya’nın Ukrayna topraklarında hızla ilerleyeceği kaygısını artmıştı. Gelinen noktada Ukrayna’ya desteğin artacağı ilan edilerek, Rusya’ya yeni yaptırımlar için çalışmaların hızla devam ettiği açıklandı ve bu kaygılar ortadan kaldırıldı.