Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Hamas-İsrail Savaşı'nda İtalya’nın Tutumu

Kaynak: AA, 21 Kasım 2023

İtalya'da İsrail'in saldırılarında hayatını kaybeden Filistinli çocuklar anıldı. İtalya'nın başkenti Roma'da yapılan etkinlikle İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında yaşamını yitiren Filistinli çocuklar anıldı.

İtalya'da yaşayan Filistinliler ve İtalyanlar, "Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla dün akşam saatlerinde başkentin Piramide semtinde İsrail'in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sonucunda hayatını kaybeden binlerce Filistinli çocuğu anmak için bir araya geldi.

Etkinlik alanındaki çimlik alana saldırılarda yaşamını yitiren Filistinli çocukların isimlerinin ve yaşlarının yazılı olduğu fotoğrafları, pelüş oyuncaklar, mumlar, karanfil, sembolik mezar taşları ve temsili bebek naaşları konuldu. Ayrıca mumlarla "Save Gaza (Gazze'yi kurtarın)" yazıldı.

TÜRKSAM Haber Analizi

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'in Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik süreklilik hali alan ihlallerine karşılık verme gerekçesiyle başlattığı saldırı sonucunda, İsrail tarafında 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyurulmuştur. İsrail ordusunun yoğun bombardıman başlattığı Gazze Şeridi’nde kadın, çocuk sivil gözetmeksizin bir insanlık dramı yaşanmaktadır. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 66 asker, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürülmüştür.

Filistin tarafına gözlerimizi çevirdiğimizde İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının 45 gündür aralıksız devam ettiğini, can kaybının da her geçen gün arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Gazze Şeridi'ndeki Hükümet Sözcüsü İsmail Al-Thawabta, saldırılarda Gazze Şeridi'nde hayatını kaybedenlerin sayısının 13 bin 300'ü aştığını, bunların 5 bin 600'ünden fazlasının çocuk olduğu açıklaması referans alındığında bölgede sivil halka yönelik ciddi bir etnik temizlik girişimi olduğunu söylemek mümkündür.

Bütün bu gelişmelere sesiz kalamayan İtalya'da yaşayan Filistinliler ve İtalya vatandaşları da “Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla dün akşam saatlerinde başkentin Piramide semtinde İsrail'in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sonucunda hayatını kaybeden binlerce Filistinli çocuğu anmak için bir araya gelmiştir.

Etkinlik alanındaki çimlik alana saldırılarda yaşamını yitiren Filistinli çocukların isimlerinin ve yaşlarının yazılı olduğu fotoğrafları, pelüş oyuncaklar, mumlar, karanfil, sembolik mezar taşları ve temsili bebek naaşları koyarak tüm dünya kamuoyuna oradan ölen çocukların sadece bir sayıdan ibaret olmadığının hatırlatmayı hedeflemişlerdir.

Roma Filistin Toplumu Başkanı Yousef Salman’ın o akşam yapmış olduğu açıklama, bölgede yaşayan Filistinlilerin yaşananlarla ilgili fikirlerini anlamak açısından oldukça önemlidir. Bahsi geçen açıklamada Yousef Salman, "Çocuklar, Filistinliler olarak bizim umudumuzdur ama genel olarak onlar dünya için umutturlar. Dolayısıyla çocukları öldürmek, daha medeni ve adil bir dünya umudunu yok etmek demektir. Bizler de bu suçu durdurmak ve çocuklarımızın dünyadaki diğer çocuklar gibi barış ve huzur içinde yaşama hakkını savunmak için bugün buraya geldik." ifadelerini kullanmıştır.

İtalyan kamuoyu ve bölgedeki Filistinlilerinin Hamas-İsrail Savaşı’ndaki tutumunu ele aldıktan sonra İtalya Hükümeti’nin meseleyi ele alış biçimini incelemek bu süreçte İtalya’nın nasıl konumlanabileceğini anlamak açısından önemlidir.  İtalya Başbakanı Giorgia Meloni Kahire Barış Zirvesi’nde Filistin Devlet Başkanı Abbas ile uzun ve samimi bir görüşme gerçekleştirdiği bilinmektedir. Bu görüşmeyle ilgili Meloni, "Toplantıda İtalya'nın, kendisini kesinlikle Hamas'la özdeşleştirmeyen ve Filistin halkını temsil eden meşru otoriteye verdiği destek teyit edildi. İki devlet perspektifine verilen destek de yinelendi." ifadesini kullanmıştır. 

İtalya Başbakanlığından Meloni'nin Kahire Barış Zirvesi’nde Mısır Cumhurbaşkanı es-Sisi ile yaptığı görüşmesine ilişkin yapılan açıklama; "Orta Doğu'da devam eden ciddi çatışmanın ve bunun genişlemesini kontrol altına almayı amaçlayan acil ve koordineli diplomatik eylemin desteklenmesi ihtiyacı üzerinde duruldu." süreçle ilgili İtalya’nın nasıl konumlanacağını göstermektedir.  İtalya’da da tıpkı diğer Batılı devletlerde olduğu gibi ciddi bir eylem- söylem tutarsızlığı yaşandığı görülmektedir. Ciddi insanlık suçlarının işlendiği kabul edilmekte, ateşkes çağrısı yapılmakta ancak ateşkese gidecek diplomatik süreç sürecin geliştirilmesi için adım atılmamaktadır.