Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
İngiltere'de Görevden Alınan İçişleri Bakanı Braverman: Olayların Ardındaki Gelişmeler ve Değerlendirmeler

Kaynak: AA, 13 Kasım 2023

İngiltere'de görevden alınan İçişleri Bakanı Braverman'ın siyasi hayatı nefret söylemleriyle özdeşleşti.

Filistin'e destek gösterilerine yönelik ayrıştırıcı ifadeleri aşırı sağa cesaret verdiği gerekçesiyle eleştirilen eski İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, kendisi de yabancı kökenli olmasına rağmen sık sık nefret söylemlerinde bulundu.

Braverman, İçişleri Bakanlığı süresince birçok tepki çeken açıklama ve uygulamaya imza attı. Bunların ilki, selefi Patel döneminde imzaları atılan sığınmacıların Ruanda'ya gönderilmesi planıydı.

TÜRKSAM Haber Analiz

Dün görevden alınan eski İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, Filistin’e destek gösterilerine yönelik ötekileştiren dili ve aşırı sağcı söylemleriyle dünya kamuoyunun dikkatini çekmiştir. Londra sokaklarında 5 haftadır düzenlenen Filistin’e destek eylemleri hakkında sert söylemleriyle öne çıkan Braverman, eylemcileri “ Filistin yanlısı çete”, gerçekleştirilen eylemleri de “ nefret yürüyüşü” ve “Londra sokaklarını kirleten antisemitizm” olarak tanımlamakta bir beis görmemiştir. Braverman’ın günden güne artan radikal sağıcı söylemlerinin kamuoyunda yarattığı rahatsızlık dün Başbakan Rishi Sunak tarafından görevden alınmasıyla son buluştur. Öncelikle Braverman’ın görevden alınmasına kadar giden süreçte neler yaşandığına göz atmak, İngiltere siyaseti hakkında bilgi edinmek açısından da önem arz etmektedir.

Morityus ve Kenya’dan göçen Hint kökenli ailede doğan Braverman, Cambridge Üniversitesi’nde hukuk eğitimi almıştır. Ardından eğitimine Paris’te devam eden Braverman, Avrupa ve Fransız hukuku alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Kamu hukuku ve yargı denetimi konusunda uzmanlaşan Braverman, Mayıs 2015’te Fareham’den Muhafazakâr Parti milletvekili seçilerek siyasete adım atmıştır. Önceki hükümetlerde çeşitli görevlerde bulunan Braverman, İngiltere Başsavcısı olarak görev yaparken eski Başbakan Liz Truss tarafından kendisi gibi Hint kökenli Priti Patel'in yerine İçişleri Bakanlığına getirilmiştir. Braverman, İngiltere'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden ayrılmasını desteklerken 2016'daki Brexit referandumunda da ülkesinin AB'den çıkmasını savunmuştur. Bütün bu bilgiler ışığında Braverman’ın radikal söylemleri arkasında kendi yaşam öyküsünün olduğunu da söylemek mümkündür. Kendisinin göçmen olarak geldiği ülkede göçmen karşıtı ve aşırı sağcı siyaset anlayışı benimsemesinin yaşadığı kimlik bunalımı ve varoluş mücadelesinin yansıması olarak yorumlayabiliriz. Braverman’ın göçmen olarak geldiği bir ülkede aşırı sağcı ve göçmen karşıtı bir siyasetçi olması, paradoksal bir durumu yansıtmaktadır.  Braverman’ın kendi göçmen geçmişiyle uyumsuz bir politika izlemesi, ya kendi entegrasyonunu artırmak ya da seçmen kitlesi arasında popülerlik kazanmak seçtiği bir yol olabilir.

Braverman’ın radikal söylem ve eylemlerini sıralamak gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz. Londra'da beşinci Filistin'e destek yürüyüşünün, Birinci Dünya Savaşı sonunda müttefiklerle Almanya arasında imzalanan ateşkesin yıl dönümünde düzenlenen Ateşkes Günü törenleriyle aynı güne geldiği gerekçesiyle iptalini isteyen Braverman, polise de yürüyüşü durdurma çağrısı yapmıştır. Ancak emniyet hem yeterli yasal gerekçe olmadığı hem de iki etkinlik arasında mesafe ve saat farkı olması nedeniyle yürüyüşü iptal etmeyeceğini açıklasa da organizatörlerden erteleme talebinde bulunmuştur. Braverman, Times gazetesine yazdığı makalede polisin bu tutumunu eleştirerek, Filistin söz konusu olduğunda polisin çifte standart uyguladığı iddiasında bulunmuştur. Yürüyüşlere ilişkin, "Gazze için bir yardım çığlığı olduğuna inanmıyorum." ifadesini kullanan Braverman, 11 Kasım'daki yürüyüş sonrası ise yaptığı X paylaşımında bazı pankartların "hastalıklı, kışkırtıcı ve suç teşkil eder" nitelikte olduğunu öne sürmekten geri durmamıştır. Braverman, polise ve eylemcilere karşı kullandığı ifadeler nedeniyle hem hükümetten hem de muhalefetten her geçen tepkiye almaya devam etmiştir. Son dönemlerde Hamas-İsrail Savaş’ı ile ilgili yaptığı bahsi geçen açıklamalarla radikalleşmesinin son evresine ulaşan Braverman böylece kendi sonunda hazırlamıştır.