Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Ukrayna Seçimlerini Rusya Kazanıyor, Tartışmalar İse Devam Edecek…

7 Şubat 2010 tarihinde yapılan Ukrayna Devlet Başkanlığı seçimlerinin ikinci turunun ilk sonuçlarına göre Rusya ile paralel politikalar yürüten Bölgeler Partisi (Partiya Regionov) Başkanı Viktor Yanukoviç önde gidiyor. Rusya ile dengeli bir politika sürdürmekle beraber Batı ile de iyi ilişkiler kurma yanlısı Başbakan Yuliya Timoşenko ise az farkla Yanukoviç’i takip ediyor.

8 Ocak 2010 tarihinde sabah saatlerinde alınan ilk sonuçlara göre Ukrayna'da devlet başkanı seçimlerinde kullanılan oyların yaklaşık yüzde 93'ü sayılmış durumda. Bu rakamlarla Viktor Yanukoviç oyların yüzde 48,52’sini almış durumda Timoşenko ise oyların yüzde 45,82’sini almıştır. Oylar sayılmaya devam ederken Yanukoviç ile Timoşenko arasındaki makasın giderek daraldığı seçimlerde aradaki oy oranı azaldıkça tartışma ve gösteri ihtimali de artmaktadır. Kalan yüzde yedilik sayılmayan oyların çoğunun Timoşenko’nun hakim olduğu Batı bölgelerinden olması Timoşenkoyu umutlandırıyor. Bazı rakamlara göre iki lider arasında oy farkı iki puan arasına inmiş durumdadır.

17 Şubat 2010 tarihinde kesin sonuçların açıklanacağı seçimlerde bugün akşam saatlerinde doğru ilk resmi sonuçların açıklanması beklenebilir. Uluslar arası gözlemcilerin de izlediği seçimlerde çok ciddi bir seçim yolsuzluğu şu ana kadar bildirilmiş değil. Ülke çapında yapılan bir sandık çıkışı anketine göre Yanukoviç oyların yüzde 48.7'sini, Timoşenko ise yüzde 45.5'ini alacak görünüyordu. 17 Ocak 2010 tarihinde yapılan seçimlerin ilk turunda ise Yanukoviç yüzde 35, Timoşenko ise yüzde 25 oranında oy almıştı.

2004 yılında tartışmalı seçim sonuçlarına itiraz ile başlayan gösterilerin iktidar değişimi ile sonuçlanması ve Turuncu Devrim olarak adlandırılan hareketlerin yeniden gerçekleşme olasılığı Ukrayna seçimlerinin en çok tartışılan yanlarından birisi olmuştur. Zira Turuncu Devrimde önemli roller üstlendikten sonra eski dava arkadaşlarından ayrılan ve bağımsız bir figür olarak çalışmalarını sürdüren Timoşenko seçimlerden önce yolsuzluk yapılması halinde taraftarlarını 2004 yılında olduğu gibi sokaklara dökeceği tehdidinde bulunmuştu.

Bu seçimlerde de Yanukoviç ile Timoşenko arasında farkın azalması durumunda (en azından iki puan civarında) Timoşenko’nun hem Yüksek Mahkeme nezdinde ve hem de sokaklarda “hakkını” aramaya çalışacağı söylenebilir. Ancak herhalde Timoşenko da şunun farkındadır ki, ne Ukrayna 2004 yılındaki ülkedir ne de küresel ve bölgesel konjonkür o dönemki gibi Turunculardan yanadır. Hem Rusya ve hem de Yanukoviç 2004 yılında yaşananlardan ders almış ve gerekli tedbirleri görmüş durumdadır. 2004 yılında yaşanan Turuncu Devrim zamanında sokak gösterileri yapılırken o dönem yaptığımız analizlerde “sokaklara hakim olan tarafın bu mücadeleyi kazanacağını, sokaklara ise Viktor Yuşenko taraftarlarının hakim olduğu” tespitinde bulunmuştur. Bugün ise sokaklara Viktor Yanukoviç taraftarlarının hakim olduğu görülmektedir. Hatta Yanukoviç tedbiri elden bırakmayarak Yüksek Seçim Kurulu ve stratejik binalar önünde önlemler almış durumdalar. Diğer yandan Yanukoviç taraftarları her ihtimale karşın meydanlarda 50 bin kişilik bir gösteri için de izin almış durumdalar. 2004 yılında Ukrayna’da sokakların rengi turuncuydu. 6 yıllık aradan ve yaşan hayal kırıklığından sonra sokaklar yeniden maviye bürünmüş durumda.