Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
AB'nin Ermenistan'daki İzleme Heyetinin Görevini Tamamladı

Kaynak: Europen Council, 19 Aralık 2022

"40 Avrupalı izleme uzmanının görevlendirilmesi etkili oldu ve istikrarsız bir durumda güven oluşturmaya katkıda bulundu. Bugün, nihai hedefi bölgede sürdürülebilir barışa katkıda bulunmak olan, Ermenistan'da olası daha uzun vadeli bir AB misyonu için zemin hazırlayacak bir geçiş ekibiyle AB'nin Güney Kafkasya'daki angajmanında yeni bir aşamaya başlıyoruz. "

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell

Josep Borell, yapmış olduğu açıklamada Ermenistan'daki AB İzleme Komitesinin (EUMCAP) 19 Aralık’ta görevini tamamladığını duyurmuştur.

Ermenistan, Azerbaycan, Avrupa Konseyi ve Fransa liderleri arasındaki anlaşmaya dayanarak, EUMCAP, sahadaki durumu izlemek, analiz etmek ve raporlamak amacıyla 20 Ekim'de Azerbaycan ile sınırının Ermenistan tarafında konuşlandırıldı.

TÜRKSAM Haber Analiz

Avrupa Konseyi dün Avrupa Birliği (AB) İzleme Komitesinin görevinin sonlandığını fakat daha uzun süreli bir misyon için "geçiş ekibi" tahsis ederek yeni bir aşamaya geçeceklerini ifade etti. 6 Ekim 2022'de Çekya’nın başkenti Prag'da, Avrupa Siyasi Topluluğu tarafınca hazırlanan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un katılımıyla gerçekleşen toplantıda; Komitenin görevlendirilmesine karar verilmişti. AB İzleme Komitesi Ermenistan ile Azerbaycan sınırındaki durumu izleme ve rapor hazırlama amacıyla görevlendirilmişti. Toplam 40 kişiden oluşan heyetin görevi 19 Aralık 2022 tarihi itibariyle sona erdi.

Uzun zamandır Avrupa Birliğinin odak noktasında Rusya-Ukrayna Savaşı bulunmaktadır. Azerbaycan ve Ermenistan arasında 44 gün süren II. Karabağ Savaşı’nın Azerbaycan’ın zaferi ile sonuçlanmasının ardından imzalanan ateşkes anlaşması defalarca Ermenistan tarafından ihlal edilmiştir. Ermenistan, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirmesi adına istekli bir tutum sergilemesinin aksine Azerbaycan aleyhine destek arayışları da devam etmiştir. Bu bağlamda önemli bir gelişme yaşanmış, ikili ilişkiler hassas bir süreçten geçerken 15 Kasım 2022 tarihinde Fransa, Azerbaycan’a ambargo uygulama kararı almıştı. Avrupa Birliği gündemini Rusya-Ukrayna Savaşı ve çarpıcı etkileri oluştururken, Avrupa Konseyinden gelen açıklamaya bakıldığında ilerleyen zamanlarda Güney Kafkasya’ya yönelik politikalarını yoğunlaştıracağı görülmektedir. AB’nin bölgeye yönelik yaklaşımları Ermenistan’ın Azerbaycan ile ilişkilerini ve bölgedeki faaliyetlerini etkilemesi beklenilmektedir. Bu sebeple AB’nin Güney Kafkasya’ya yönelik politikalarının yoğunlaşması, bölgenin güvenliği ve dinamikleri için kritik bir önem taşıyacaktır.

 

 

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle