TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

27.10.2022

BAŞVUR
Kurumumuz Bünyesinde Araştırma Asistanı Alınacaktır

21.09.2022

BAŞVUR
TÜRKSAM Burslu Uzman Yetiştirme Programı

27.10.2022

BAŞVUR
DUYURULAR
AB, Rusya'nın Ukrayna'da Barışa Henüz Hazır Olmadığını Söyledi

Kaynak: Reuters, 17 Kasım 2022

Avrupa Birliği dış politika sorumlusu Josep Borrell perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya askerlerini geri çekene kadar Ukrayna'da barışın mümkün olmayacağını, ancak Moskova'nın buna hazır olduğuna dair bir işaret göstermediğini söyledi.

Özbekistan'ın Semerkant kentinde Reuters'e konuşan Borrell, "Korkarım Rusya çekilmeye hazır değil ve çekilmediği sürece barış mümkün olmayacak. "Barışı mümkün kılacak olan Rusya'dır, saldırgan sürdürülebilir bir barış istiyorsa geri çekilmek zorundadır." dedi.

TÜRKSAM Haber Analiz

Rusya -Ukrayna Savaşının başladığı günden bu yana Avrupa ile Rusya arasındaki makas aralığı günden güne açılmaya devam etmektedir. Avrupa’nın Rusya’ya gıda ve enerji bağımlılığı, zaruri bir barış getirir mi sorusunu akla getirmektedir. Batılı ülkelerin bu konudaki tavrını konu haberdeki açıklamada ve G20 Zirvesindeki gönderilen mesajlarda net bir şekilde görmekteyiz. Avrupa Birliği (AB) üye devletlerinin gıda ve enerji krizine rağmen Rusya ile dolaylı yoldan ticaret yapması, Batı’nın, Rusya’nın Ukrayna’daki işgallerine karşı izlemiş olduğu politikaların tavizsiz olduğunun göstergesidir. Tahıl koridoru bu politikanın ürünü olmuştur.

Tahıl koridorunun açılması ve Karadeniz Tahıl Girişimi Belgesinin imzalanması için Avrupalı ülkelerin yürütmüş olduğu diploması trafiği ve bu yöndeki farklı liderlerin çağrıları basına yansımıştır. Türkiye önderliğinde Tahıl Girişimi Belgesi 120 gün süreliğine imzalanmıştı. Tahıl anlaşmasının bitimine yakın Avrupalı liderlerin sesleri yükselerek anlaşmanın yenilenmesine dair çağrıda bulunmuştur. Bu kritik diplomasi sürecinde, Türkiye arabuluculuk misyonuyla liderlik etmiş anlaşmanın yenilenmesi için çaba göstermiştir. 19 Kasım 2022’de süresi dolacak olan tahıl koridoru anlaşması yenilenmesine ilişkin Rusya’nın kaygısı ve güvenlik talepleri görüşülmüş, Birleşmiş Milletler, Rusya’nın Ukrayna’daki işgalini göz ardı ederek tahıl tedariği için Rusya’nın taleplerine olumlu yanıtlar vermiştir. Yapılan müzakereler sonucunda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tahıl anlaşmasının yenileceğini duyurmuştur.

Rusya ve Avrupa Birliği zaruriyet gerektiren gıda güvenliği ve ihracatına ilişkin ortak zeminde birleşmiş olmasına rağmen Avrupa Birliği ülkeleri Rusya-Ukrayna Savaşına yönelik gözetmiş olduğu politikadan vazgeçmemektedir.

Endonezya'nın Bali Adası'nda 15-16 Kasım 2022 tarihinde gerçekleşen G20 Zirvesinde Rusya’nın, Ukrayna topraklarından koşulsuz şekilde çekilmesi talep edilmiştir.

Avrupa ile Rusya arasında tampon bir bölge olan Ukrayna’nın toprak bütünlüğü Avrupa açısından çok önemlidir. Rus yayılmacılığına karşı bariyer görevi gören Ukrayna’nın tamamını işgal etmesi halinde Rusya, Avrupa’ya sınır olacaktır. Balkan Harbinde yükselen Germen-Slav milliyetçiliği sonucunda yaşanan kaos göz önünde bulundurulduğunda, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunması oldukça önem taşımaktadır. Bu sebeple zaruretler ve koşullar ne olursa olsun, Avrupa Birliği ülkelerinin Rusya’nın işgaline karşı politikası devam edip uzlaşı temelinde bir diplomasi yürütülemeyecektir.

 

#TahılAnlaşması #Ukrayna #Rusya

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle