Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
ABD Başkanı Biden: Bu Kez Ateşkes Olacak mı?

Kaynak: AA, 31 Mayıs 2024

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in, kalıcı ateşkes ve tüm rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin 3 aşamalı yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu açıklayarak, "Bu savaşın bitme zamanı geldi." dedi. İsrail'in, 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirten Biden, ilk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde İsrail'in Gazze'deki yerleşim yerlerinden çekilmeyi ve tarafların elindeki rehinelerin bir bölümünün serbest bırakılmasını öngördüğünü bildirdi.

Ateşkes önerisinin hem İsrail hem de Hamas tarafından kabul edilmesini beklediğini belirten Biden, "Bu savaşın bitme zamanı geldi. Yeni bir aşamaya geçme zamanı geldi." dedi. Konuşmasında İsrail'de bazı kesimlerin Gazze'de ateşkes konusuna sıcak bakmadığını bildiğini ifade eden Biden, bu anlaşmanın İsrail'in güvenliği için önemli bir fırsat olduğunu ve bunun iyi kullanılması gerektiğini vurguladı.

TÜRKSAM Haber Analiz

Aylardır şiddetli bir şekilde devam eden İsrail-Hamas savaşında daha önce de ateşkes görüşmeleri yapılmış, öncelikle 4 günlük ardından 7 güne çıkan geçici bir ateşkes ilan edilmişti. Ancak bu geçici ateşkesin ardından İsrail saldırılarının dozunu artırmış son olarak Filistinlilerin sığındığı Refah’a saldırmasıyla uluslararası alanda tepki görmüştü. Ateşkes için müzakereler yapılsa da iki tarafta konuya mesafeli yaklaşmaktaydı. ABD Başkanı Biden İsrail’in bir ateşkes teklifi sunduğunu duyurdu.

3 aşamadan oluşan bu ateşkes teklifinin ilk aşaması Gazze'ye giden insani yardımların günlük 600 tır seviyesine çıkarılmasını, yerlerinden edilen Gazzelilerin yaşadıkları yerlere "güvenli" şekilde geri dönebilmesini de içeriyor. Bu aşamada ateşkesin kalıcı olması için müzakereler yapılmaya devam edilecek. İkinci aşamada ise erkek askerler dahil hayatta olan tüm rehineler serbest bırakılacak, İsrail Gazze'den çekilecek, (ilk aşamadaki) geçici ateşkes kalıcı olarak çatışmaların sonlandırılmasına dönüşecek ve İsrail güçleri Gazze'den çekilecek. Bu aşamada da taraflar müzakerelere devam edecek ve üçüncü aşamaya geçilecek. Üçüncü aşamada Gazze'nin yeniden inşa süreci başlayacak ve tarafların elinde kalan ölü rehineleri teslim edecek.

Hamas ateşkes teklifine başta olumlu yaklaşmasa da ardından kararını değiştirerek ABD’nin tavrını inandırıcı bulduklarını ve ateşkese destek verdiklerini açıkladı.

Yaptıkları açıklamada, "ABD'nin bu tutumu ve uluslararası ve bölgesel arenada Gazze'deki savaşın sona ermesi gerektiği yönünde oluşan kanaat, halkımızın ve kahraman direniş güçlerinin efsanevi azminin bir sonucudur.” denildi. “Kalıcı ateşkes, İsrail ordusunun Gazze'den tamamen çekilmesi, yeniden imar, yerinden edilenlerin evlerine dönmesi ve ciddi bir esir takasını" temel alan ve İsrail'in de açıkça buna bağlı kalacağını beyan ettiği her türlü öneriye yapıcı ve olumlu bir şekilde karşılık vermeye hazır olduğu vurgulandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı Gazze Şeridi’nde ateşkes taslağıyla ilgili, "Kalıcı barış sağlanması için anlaşmaya yol açmasını umuyorum." açıklamasında bulundu.

ABD Başkanı Biden'ın sunduğu yeni ateşkes önerisi, İsrail ve Hamas arasındaki şiddetli çatışmaları durdurma konusunda umut vaat ediyor. Bu öneri, taraflar arasında insani yardımların artırılması, rehinelerin serbest bırakılması ve Gazze'nin yeniden inşası gibi adımları içeriyor. Hamas'ın öneriye olumlu yanıt vermesi, uluslararası toplumun ve bölgesel güçlerin desteğiyle, kalıcı bir barış yolunda atılmış önemli bir adım olarak değerlendirilebilir. Ateşkesin sürdürülebilir olması için bu süreçte iki tarafın da tavrı büyük önem arz etmektedir.

 

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle