Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Türkiye’de

Kaynak: AA,  06 Kasım 2023

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'yi ziyaret eden ABD'li mevkidaşı Antony Blinken ile bir araya geldi. Bakan Fidan ve Blinken, Dışişleri Bakanlığında, baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaptı.

İki bakanın saat 10.38'de başlayan baş başa ve heyetler arası görüşmeleri yaklaşık 2,5 saat sürdü. Görüşmenin ardından açıklama yapılmadı. Blinken, görüşmenin ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan ayrıldı.

TÜRKSAM Haber Analiz

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Joe Biden’ın Türkiye’yi ziyaret edeceği söylenmişti. Ardından program değiştirilerek Dışişleri Bakanı Blinken’ın geleceği belirtildi. Blinken, İsrail-Hamas Savaşı’nın ardından öncelikle İsrail’in başkenti Tel Aviv’e, ardından Ürdün’ün başkenti Amman’a ve Batı Şeria’ya ziyaretlerde bulunmuştur. Blinken, Irak’ın başkenti Bağdat’a gitmesinin ardından Türkiye’ye gelerek mevkidaşı Hakan Fidan ile görüşmüştür.

Öncelikle Blinken, 7 Ekim’den sonra ziyarete çıktığı ilk Orta Doğu turunda Türkiye’ye gelmemişti. Bunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bölgeye ilk ziyareti sırasında “Buraya Yahudi olarak geldim” diyen Blinken’ı eleştirmesiyle ilişkilendiren değerlendirmeler mevcuttur.

Türkiye, İsrail-Hamas Savaş’ının başından beri insani bir tutum sergileyerek geçtiğimiz günlerde Gazze’de yapılan zulme tepkisini belirtmiştir. Türk Devletleri Teşkilatı 10. Zirvesi’nde, Cumhurbaşkanı Erdoğan Gazze hakkında konuşma yapmış, İsrail devletinin yaptığı bu zulme dur demiştir.  ABD ise savaşın ilk gününden beri İsrail’in kendini savunma hakkının olduğunu belirterek elbette İsrail’i destekleyeceğini belli etmiştir.

Blinken’ın çıktığı ziyaretlerde ABD adına dengeli bir politika izlediklerini, arabulucu rolü oynadıkları mesajını vermeye çalışsa da, İsrail bölgedeki en önemli müttefikleri olduğundan elbette bu mümkün değildir. Savaşın başından beri İsrail’in işlediği savaş suçlarından bahsetmemektedir.

Görüşmede dikkat çeken bir detay ise Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın mesafeli tutumudur. Dışişleri Bakanı bu mesafeli tutumu ile Türkiye’nin bu meseleye olan tavrını yansıtmaktadır. Blinken’ın Türkiye’de coşkulu bir tavırla karşılanması uluslararası arenada yanlış yorumlamalara sebep olabileceğinden dikkatli davranılmıştır. Hakan Fidan tavırlarıyla bu yanlış yorumlamalara engel olmuştur. Diplomaside küçük detaylar büyük anlamlar içerebilir. Kasti yapılmamış gibi görünen hareketler planlı olabilmektedir. Bu tavrın altında derin anlamlar olduğu söylenebilir.