Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
ABD Üniversitelerinde Filistin Protestoları

Kaynak: AA, 29 Nisan 2024

ABD genelinde birçok farklı eyalet ve üniversitede öğrencilerin düzenlediği Filistin'e destek gösterileri hafta sonu da gözaltılarla devam etti. Öğrenciler hafta sonunu üniversite kampüslerindeki açık alanda kurdukları çadırlarda geçirirken, yetkililer, Gazze'ye destek gösterilerinin, yaklaşan mezuniyet törenlerine gölge düşürmesinden endişe ediyor.

Gösterilere katılan öğrenciler, ABD'nin İsrail'e maddi desteği kesmesi çağrılarını yinelerken, ABD'den dünya üniversitelerine yayılan gösterilerde gözaltı sayısının 900'ü geçtiği belirtildi. ABD'deki kampüs gösterilerinin ilk başladığı New York'taki Columbia Üniversitesi'nde öğrenciler ile yönetim arasında cumartesi günü görüşmelerin başladığı duyuruldu. Üniversite yönetimi, gösterilerle birlikte derslerde yaşanan aksaklıkların giderilmesini talep ederken, öğrenciler dün renkli çadırlarını mezuniyet tören hazırlıklarının yapıldığı kütüphane binası önüne taşıdı.

TÜRKSAM Haber Analiz

İsrail'in Gazze'ye saldırmasını protesto eden üniversite öğrencilerinin sayıları her geçen gün artmakta. ABD’de Columbia, The City College Of New York üniversitesi başta olmak üzere birçok üniversitede öğrenciler ve profesörler günlerdir İsrail’i protesto etmekte. İsrail-Hamas savaşının başlamasından bu yana İsrail’i desteklediği açıklayan ABD için bu durum büyük bir problem olmakta. Son olarak sivil aktivistler ve işçi gruplarının da protestolara destek verdiği görülmektedir. Polislerin protestoculara sert müdahaleler de bulunması medyada yankı uyandırdı.

Tepkiyle karşılanan bu müdahalelerin devam etmesi durumunda protestocuların sayısı ve eylemlerinin şiddeti artabilmektedir. ABD’nde polislerin halka karşı şiddetli müdahalelerde bulundukları bilinen bir gerçektir. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan polisin orantısız güç kullanımı sonucu hayatını kaybeden George Floyd vakası örneği tekrar yaşanabilir. Uluslararası Af Örgütü, İsrail karşıtı eylemlerin engellendiği ve öğrencilerin gözaltına alındığı ABD'deki üniversiteleri, öğrencilerin kampüslerdeki "barışçıl ve güvenli" protesto haklarını korumaya ve kolaylaştırmaya çağırmıştır. Birlemiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Jeremy Laurence, ABD'deki üniversitelerde Filistin'e destek verilen İsrail karşıtı gösterilerde yüzlerce öğrencinin gözaltına alınmasından büyük endişe duyduklarını belirtmiştir.

ABD’nin artan protestolara karşı izlediği politika büyük etkinlikleri iptal etmek ve orantısız güç kullanımı olsa da bu durum ancak protestoların şiddetini arttırmaktadır. İsrail’e karşı yapılan protestoların bir süre daha devam edeceği görülmektedir. Çözüm olarak ABD hükümetinin vatandaşların protesto hakkını kısıtlamak ve orantısız güç kullanmak yerine taleplerini dinleyerek aksiyon alması öne çıkmaktadır. ABD vatandaşlarını gözaltına almak yerine İsrail politikasını gözden geçirmelidir.