TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
DUYURULAR
Andımız Yasak, Yunan Milli Marşı Serbest!

Danıştay’ın, “Andımız yeniden okutulsun” kararına jet hızıyla itiraz edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Andımız’ı savunanları sert sözlerle eleştirdi. Erdoğan, 3 Kasım 2018’de, Yıldız Teknik Üniversitesi Türkiye Gençlik Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Vesayet özlemiyle yanıp tutuşanlara müsaade etmeyeceğiz. Danıştay’ın Andımız kararı sonrasında şahit olduğumuz manzara kararlığımızı artırmıştır. Bu metin bu ülkede ezanı Türkçe okutmak isteyenlerin eseridir. Bizim andımız, İstiklal Marşımızdır ve bu marşla yolumuz devam ediyor” dedi. Andımız, 2013 yılında, sözde “Barış Süreci” döneminde yasaklandı. Türkiye’de Andımız’ı okumak 5 yıldır yasak ancak Yunan Milli Marşını okumak 14 yıldır serbest!

Türkiye’nin Batısında 14 Yıldır Yunan Milli Marşı Okunuyor!

Türkiye’nin batısında, İzmir, Aydın ve Muğla il sınırları içinde bulunan ve Yunan işgali altında olan adalarımızda tam 14 yıldır Yunan Milli Marşı okunuyor. İşte somut örnekler ve belgeler;

Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alkiviadis Stefanis, 13 Nisan 2017 Perşembe günü Muğla Kalolimnoz Adası’nı ziyaret etti. Ziyaret ile ilgili haber, resim ve video görüntüleri Yunan internet haber sitesi kalymnos-news.gr’de yayımlandı. Korgeneral Stefanis, Muğla Kalolimnoz Adası’ndaki işgalci Yunan askerlerini denetledi. Geceyi Muğla Kalolimnoz Adası’nda geçiren Stefanis, 14 Nisan 2017 Cuma sabahı yapılan bayrak çekme törenine katıldı. Törende, Korgeneral Stefanis ve Yunan askerleri hep birlikte Yunan Milli Marşı’nı okudular. Yunan Milli Marşı’nın okunduğu bayrak çekme töreninin video görüntüleri hem kalymnos-news.gr’de hem de YouTube’da yayınlandı. 1823 yılında yazılan ve Nikolaos Mantzaros tarafından bestelenen Yunan Milli Marşı’nda şu sözler yer alıyor:

 

“Tanırım seni o korkunç keskinliğinden kılıcının

Tanırım seni o şiddetle sarmalayan bakışından

Kutlu kemiklerinden dirilmiş Yunanların

O eski yiğitliğinle yeniden çok yaşa, çok yaşa ey özgürlük”

 

Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alkiviadis Stefanis, 5 Ağustos 2017’de de Aydın Bulamaç Adası’nı ziyaret etti. Ziyaret ile ilgili haber, resim ve video görüntüleri Yunan internet haber sitesi kalymnos-news.gr’de yayımlandı. Korgeneral Stefanis, Aydın Bulamaç Adası’ndaki işgalci Yunan askerlerini denetledi. Cumartesi gecesini Aydın Bulamaç Adası’nda geçiren Stefanis, 6 Ağustos 2017 Pazar sabahı yapılan bayrak çekme törenine katıldı. Törende, Korgeneral Stefanis ve Yunan askerleri hep birlikte Yunan Milli Marşı’nı okudular. Yunan Milli Marşı’nın okunduğu bayrak çekme töreninin video görüntüleri hem kalymnos-news.gr’de hem de YouTube’da yayınlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim andımız, İstiklal Marşımızdır” diyor ama Türkiye’nin batısında 14 yıldır Yunan Milli Marşı okunuyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesi, 13 Temmuz 2013 tarihinde değiştirildi. Yapılan değişiklikle “Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmaktır” şeklinde yeniden düzenlendi. TSK’nın, yurt içinden gelecek tehdit ve tehlikelere karşı vatanı savunma görevine son verildi.

Hâlihazırda 18 Türk adası ve 1 Türk kayalığını işgal eden 5 binden fazla Yunan askeri İzmir, Aydın ve Muğla il sınırları içinde yani yurt içinde bulunuyor. Yunan askerleri yurt içinde olduğu için TSK’nın Yunan askerlerine müdahale etmesi mümkün değil. Bu durumu bilen Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alkiviadis Stefanis, hem Bulamaç Adası’nda hem de Kalolimnoz Adası’nda gece yatısına kaldı.

Türkiye’nin Batısında 14 Yıldır Ezan Okunmuyor!

Andımız’daki metin için, “Bu metin bu ülkede ezanı Türkçe okutmak isteyenlerin eseridir” ifadeleri kullanıldı; ama Yunanistan’a alenen teslim edilen adalarda bir tek cami bile yok, ezan sesi hiç yok. İzmir, Aydın ve Muğla il sınırları içindeki adalarımıza onlarca kilise inşa edildi. Vatan toprakları tam 14 yıldır çan sesleri ile inim inim inliyor. Türkiye’nin batısında 14 yıldır ezan okunmuyor.