Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Arjantin'in Donald Trump’ı Aşırı Sağcı Javier Milei Seçimleri Kazandı

Kaynak: The Guardin, 20 Kasım 2023

Arjantin'de devlet başkanlığı seçimini aşırı sağcı Javier Milei kazandı. Sandıkların yüzde 94'ünden fazlasının açıldığı seçimin ilk sonuçlarına göre, Özgürlük Gelişimi Partisinin adayı Milei, oyların yüzde 55,82'sini alarak devlet başkanı seçildi. "Peronist" ittifakı adayı ve mevcut Ekonomi Bakanı Sergio Massa ise oyların yüzde 44,17'sini aldı.

TÜRKSAM Haber Analiz

El-Loco (deli) lakaplı Javier Milei Arjantin’de yapılan genel seçimlerde oyların yüzde 55,82'sini alarak devlet başkanı seçildi. Milei yanlısı aktivistler, Arjantin'i ülkenin on yıllardır yaşadığı en kötü ekonomik krizlerden birinden çıkarmaya hazır bir ekonomik vizyoner olarak tanımladıkları 53 yaşındaki liderlerinin zaferini kutladı. Arjantin’in solcu muhalifleri ise, radikal fikirleri arasında olan organ satışını yasallaştırmak, Arjantin'in en büyük iki ticaret ortağı olan Brezilya ve Çin ile bağları kesmek ve bir düzineden fazla bakanlığı kapatmak gibi kötü şöhretli ve dengesiz olarak nitelendirdikleri Milei’nin seçilmesi dolayısıyla oldukça şaşırdıklarını belirterek, dengesiz politikalara tepki gösterdiler.

Milei'nin vaatlerine bakıldığında: Ülkedeki ekonomik krize "sebep" olarak gösterdiği Arjantin Merkez Bankasını kapatacağını; ulusal para birimi peso yerine dolara geçeceğini; bazı kamu şirketlerinin özelleştirileceği, ateşli silahlara erişim, organ ticaretinin serbest bırakılması, emeklilik maaşlarına ayrılan fonların azaltılması, sosyal yardımların kademeli düşürülmesi, sağlık, eğitim ve güvenlik sistemlerinde reform projesi vaadleri arasında yer alıyor.

Arjantin basınına konuşan uzmanlar, klasik politikacının aksine "aşırı kompleksli" ve "rock yıldızı"na benzettiği Milei'yi aynı zamanda Donald Trump’a da benzetiyor. İklim değişikliğini inkâr etmesi, ateşli silahlar ile alakalı yasalar kaldırılacak ve erişim sağlanacak olması, organ ticaretinin serbest bırakılması gibi yoğun eleştiri alan vaatler sağ görüşten öte revizyonist bir lider olduğunun sinyallerini verirken, dış politikaya nasıl yansıyacağı da merak konusu.

Eski ABD başkanı Donald Trump’ın "Bütün dünya izliyordu! Seninle gurur duyuyorum. Ülkenizi tersine çevirecek ve Arjantin'i gerçekten yeniden büyük yapacaksınız." diyerek tebriklerini iletti. Trump’tan tam destek alan Milei dış politikada da benzer tutum izleyeceği ön görülüyor. Seçimden yaklaşık bir ay önce katıldığın bir programda İsrail hakkındaki açıklamaları oldukça dikkat çekti: "Kiliseye gitmiyorum, Sinagoga gidiyorum. Ben bir rahibi takip etmiyorum, bir Haham'ı takip ediyorum. Uluslararası alanda İsrail 'in dostu olarak tanınıyorum. ABD ve İsrail'le uyumun yanı sıra Büyükelçiliğimizi Kudüs'e taşımak istiyorum. Kazanırsam ilk seyahatim İsrail'e olacak." Milei’nin bu söylemler, geçtiğimiz yıllarda Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul eden Donald Trump ile benzer çizgide olup, benzer politika üreteceğinin de göstergesidir.