Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Avrupa'dan Bosna Hersek’e Yeşil Işık

Kaynak: TRT Haber, 02 Nisan 2024

Bosna Hersek, Avrupa Birliği yolunda yeni bir döneme girdi. Birlik liderleri Bosna Hersek için üyelik müzakerelerine yeşil ışık yaktı. Uzmanlara göre bu dikkat çeken gelişme, Avrupa’nın yeni bir güvenlik stratejisi içinde olduğunu gösteriyor. Bosna Hersek, üyelik başvurusunu 15 Şubat 2016'da yapmış, aday ülke statüsünü 15 Aralık 2022'de almıştı. AB Komisyonu, 12 Mart'ta, Bosna Hersek'le katılım müzakerelerine başlanması konusunda tavsiye kararı aldığını bildirmişti.

TÜRKSAM Haber Analiz

2024 yılı Mart ayında Bosna-Hersek ve AB müzakerelere başladı. AB üyeliği için ülkede bir dizi değişiklik yapıldı. Bu değişikliği AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, hemen her alandaki reformlarda hızlı bir ilerleme görüldüğünü, ülkedeki tüm kurumlar ve siyasi partilerin önceliğinin AB üyeliği olduğuna şahit olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek değerlendirdi.

Avrupa, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ardından yeni güvenlik politikaları uygulamaya devam ediyor. Son dönemde genişleyen NATO gibi Avrupa Birliği de sınırlarını genişletme kararı almış durumda.  Bu kararın temel dinamiğini Rusya-Ukrayna Savaşı oluşturmaktadır. Bu süreç AB’yi Balkanlar’a doğru ilerlemeye itmiştir. 2030 yılı genişleme hedefleri belirlenmiştir. Bosna-Hersek’in katılım süreci olumlu geçerse AB’nin 28. üyesi olacak. AB’nin genişleme politikasının altında yatan güvenlik paradoksu gelecekte AB’nin şu anda yürüttüğü birçok müzakere sürecini tamamlamasıyla sonuçlanacaktır. 2030 yılına kadar Ukrayna, Moldova ve Bosna Hersek’in AB’ye üye olacağı düşünülmektedir.

AB genişleme politikası izlese de şartlarından ödün vermemektedir. Sonuç bildirgesinde, Bosna'nın ekonomik, adli ve siyasi reformlar, yolsuzluk ve kara para aklama ile mücadele gibi konularda Komisyon tarafından belirlenen gereklilikleri yerine getirmesi gerektiği vurgulanmıştır. Bosna Hersek’teki bir dizi değişim sonrası müzakereler başlamıştır ve kesin sonuç için bir dizi daha reform gerçekleştirecektir. Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Konakovic AB yoluna bağlılıklarını göstererek, AB'nin dış politikasına uyumu sürdüreceklerini söylemiştir. Bosna Hersek ve AB karşılıklı olarak olumlu adımlar atmak istemektedir. Sürecin başarıyla tamamlanacağı görülmektedir.