TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
Kurumumuz Bünyesinde Araştırma Asistanı Alınacaktır

BAŞVUR
TÜRKSAM Burslu Uzman Yetiştirme Programı

BAŞVUR
DUYURULAR
Aydın’daki Yunan Liseleri İhtiyaçtan Mı Açıldı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos 2018’de, Harp Okulları Mezuniyet Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Bazıları ‘askeri okullar kapatıldı’ diye propaganda yapıyor. Halbuki burada olduğu gibi harp okullarımız, astsubay meslek yüksek okullarımız, enstitülerimiz faaliyetlerini sürdürüyor. Ancak günümüz şartlarında ihtiyaç kalmadığı için askeri liseler kapatıldı” dedi. Şimdi biz de Erdoğan’a soralım, “Aydın’daki Yunan Liseleri ihtiyaçtan mı açıldı?”

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu. İstanbul Heybeli Ada’da konuşlu Deniz Lisesi 1773 yılında kuruldu. İstanbul Çengelköy’de konuşlu Kuleli Askeri Lisesi ve Bursa’da konuşlu Işıklar Askeri Lisesi 1845’de kuruldu. 1928’de İstanbul Maltepe’de kurulan Maltepe Askeri Lisesi, 1983’de İzmir’e taşındı.

Askeri liseler dar ve orta gelirli ailelerin çocuklarının eğitim gördüğü okullar arasında bulunuyor. Kuleli Askeri Lisesi ve Maltepe Askeri Lisesi, Türk Kara Kuvvetlerine subay adayı yetiştiriyordu. Deniz Lisesi, Türk Deniz Kuvvetleri’ne, Işıklar Askeri Lisesi de Türk Hava Kuvvetleri’ne subay adayı yetiştiriyordu.

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra 669 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 31 Temmuz 2016’da askeri liselerin hepsi kapatıldı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin taşıyıcı kolonları olan askeri liselerin kapatılması Türk toplumunda tepkiyle karşılandı. Müzeye dönüştürülmesi planlanan Kuleli Askeri Lisesi’nin binası ve arazisi, Milli Savunma Bakanlığı ile Kültür Bakanlığı arasında paylaşılamıyor.

Askeri liseleri kapatıldı ama yerine Yunan liselerini açıldı. Bu Yunan liselerinden birisi geçen yıl Aydın Hurşit Adası’nda açıldı. Aydın Hurşit Adası Yunan Lisesi’nin tiyatro salonunda, 7 Eylül 2017’de, Yunan tiyatro sanatçıları tarafından, “Yanmış ve Yanmamış Smyrni (İzmir) Rüyaları –  İşimiz Burada” adlı oyun sergilendi. İzmir’i hedef olarak gösteren tiyatro oyununu izleyen Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Dimitris Vitsas ve beraberindeki heyet, tiyatro sanatçılarını ayakta alkışladı.

Diğer Yunan lisesi de geçen yıl Aydın Eşek Adası’nda açıldı. Aydın Eşek Adası’nda inşa edilen Yunan İlkokulu ve Lisesi’ndeki eğitim yılı, 11 Eylül 2017’de papaz efendinin yaptığı ayinle başladı.

Yunanistan, Türk Topraklarında Milli Bayram Kutlamalarına da Başladı!

Yunanistan egemenlik ve bayrak gösterisi yapmaya devam ediyor. Aydın Eşek Adası’nda, 28 Ekim 2017’de icra edilen OHİ törenine, Yunan İlkokulu ve Lisesi’nde eğitim gören Yunan öğrencileri ile öğretmenleri katıldı. Aydın Eşek Adası Belediye Başkanı Evangelos Kottoros da Yunan anıtına çelenk koydu. OHİ törenine, adada konuşlu bulunan Yunan askeri üslerindeki karacı ve denizci subaylar da katıldı. (OHİ töreninde, Yunan Başbakanı Metaksas’ın, Mussolini’nin 1940’taki “teslim ol” çağrısına verdiği “hayır” anlamına gelen “OHİ” yanıtı anılıyor. Yunanistan, her yıl 28 Ekim’de, OHİ Gününü milli bayram olarak kutluyor.) Çelenk koyma töreninden sonra Yunan bayrağı ve Yunan sancağı taşıyan öğrenciler tören geçişine katıldı.

Sevr Antlaşması Uygulanıyor!

Sevr Antlaşmasının 168. maddesi ile askeri liseler kapatılmıştı. Askeri liseleri kapatan ve yerine Aydın’da Yunan liseleri açan hükümetler açık bir şekilde Sevr Antlaşması’nı uyguluyor. Erdoğan’a bir kez daha soralım; “Aydın’daki Yunan Liseleri ihtiyaçtan mı açıldı?”

Erdoğan’a güncel bir soru daha soralım, “Kağıt fabrikaları, günümüz şartlarında ihtiyaç kalmadığı için mi kapatıldı?”

İzmir, Aydın ve Muğla’daki Yunan Askerleri, Cehenneme Kadar Neden Kovalanmıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Ağustos 2018’de, Balıkesir Astsubay Okulu’nun Mezuniyet Töreni’nde yaptığı konuşmada da, “Biz bu orduyla yedi düveli önümüze katar cehenneme kadar kovalarız” dedi. İzmir, Aydın ve Muğla’daki 5 binden fazla Yunan askeri, cehenneme kadar neden kovalanmıyor?