Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Azerbaycan Yarın Sandık Başına Gidiyor

Kaynak: AA, 06 Şubat 2024

Mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in yeniden aday olduğu seçimde, 6,5 milyon kayıtlı seçmen, 7 yıllık dönemde Azerbaycan'ı yönetecek cumhurbaşkanını seçmek için oy kullanacak.

TÜRKSAM Haber Analiz

Demokratik seçimler iç ve dış politika yaklaşımlarını derinden etkilemesi sebebiyle her ülke için başlı başına önem taşımaktadır. Ancak, Azerbaycan açısından bu seçimler ayrıca bir önem taşımaktadır. Bu seçimlerle birlikte Azerbaycan iç politik eğilimleri ve uygulamaları farklılık gösterebilir, ancak burada küresel düzeyde en önemli husus Azerbaycan dış politikası olacaktır. Türk dünyası ile ilişkiler, Güney Kafkasya politikaları, II. Karabağ Savaşı, küresel enerji tedariği gibi birçok dinamiği içinde barındıran Azerbaycan dış politikasını oluşturan vizyon seçim öncesi önemli olduğu gibi seçim sonrası da oldukça önem taşımaktadır.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev döneminde özellikle bölgesel birçok sorunun çözüme kavuştuğu, bölge ötesi güçler tarafından Güney Kafkasya’da tesis edilmeye çalışılan Ermenistan hegemonyasının kırıldığı ve Azerbaycan’ın öz topraklarını geri alması gibi birçok konu seçim sonuçlarında belirleyici olması beklenmektedir. Azerbaycan’ın dış politika vizyonu bölgesel aktörlerin ve ülkelerin ötesinde küresel birçok konuya tesir etmesi sebebiyle de bu seçimler birçok ülke tarafından seçimler dikkatle takip edilecektir. Bu konu da Türkiye başta Rusya, Almanya, İtalya, Japonya ve diğer ülkelerden 63 uluslararası medya kuruluşu da takip edeceği bildirilmektedir.

Seçimde Yeni Azerbaycan Partisince (YAP) aday gösterilen Cumhurbaşkanı Aliyev'in yanı sıra Milli Cephe Partisi Genel Başkanı Razi Nurullayev, Büyük Kuruluş Partisi Genel Başkanı Fazıl Mustafa, Büyük Azerbaycan Partisi Genel Başkanı Elşad Musayev, Bütün Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Genel Başkanı Kudret Hasanguliyev ile bağımsız adaylar Zahid Oruç ve Fuat Aliyev olmak üzere 7 aday yarışacak.

2024 seçiminin önemli noktalarından biri ise 30 yıl aradan sonra ilk kez Azerbaycan'ın tüm topraklarında cumhurbaşkanı seçimi yapılacak olması. Seçim için Ermenistan işgalden kurtarılan bölgelere sandıklar kuruldu. Eylül 2023’de yapılan anti terör operasyonu öncesinde Ermeni yönetimin sözde "başkent" olarak kullandığı Hankendi'de, Karabağ'ın sembol şehri Şuşa'da, Hocalı'da, Hocavend'de, Ağdere'de, Ağdam'da, Cebrayıl'da, Fuzuli'de, Zengilan'da, Gubadlı'da, Laçın'da ve Kelbecer'de 22 binden fazla seçmen oy kullanması beklenilmektedir.