Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Belçika’da PKK’nın Terör Eylemleri

Kaynak: AA, 28 Mart 2024

Terör örgütü PKK/YPG destekçisi yaklaşık 150 kişilik grup, 25 Mart'ta Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu önünde barikatları sökerek polise saldırmıştı. Önce Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliğinin bulunduğu caddeye, ardından Avrupa Birliği kurumlarının bulunduğu Schuman Meydanı'na doğru yürümek isteyen kalabalık, polis engeliyle karşılaşmıştı.

Terör örgütü yandaşları, Liege'e bağlı, nüfusunun büyük çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Cheratte köyünde gece boyunca taşkınlık çıkardı. Yüzlerini örten, terör örgütü lehine slogan atarak sokaklarda dolaşan grup, Türklere ait evlere, dükkânlara ve araçlara zarar verdi. Belçika Başbakanı Alexander De Croo, "PKK gibi, terör örgütü olarak sınıflandırılan bir örgüte sempati gösterisi yapmak ve provokasyonda bulunmak tolere edilemez" dedi.

TÜRKSAM Haber Analiz

Belçika’da gündem olan saldırılar 24 Mart gününden bu yana sürmekte. Olayların çıkış noktasının 24 Mart'ta da Brüksel yakınlarındaki Heusden-Zolder kentinde nevruz kutlamalarının ardından PKK terör örgütünü temsil eden malzemelerle Türk asıllı vatandaşların yoğun olduğu caddeden geçmeleri ve vatandaşların tepki göstermesi olduğu düşünülmektedir.

Olaylar durulmamış, Belçika’nın Liege kentinde, terör örgütü lehine sloganlar atarak Türklere ait iş yerleri, dernek, evler ve bir camiye saldırmışlardır. Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliği'nin bulunduğu caddeye ve Avrupa Parlamentosu’na saldırmaya çalışılmış, Türkiye aleyhine sloganlar atmışlardır. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Belçikalı meslektaşı ile görüşmüş ve PKK terör örgütünün Batı Avrupa'da toplumsal barışı ve kamu düzenini tehdit ettiğini belirtmiştir. Belçika'daki Türk kuruluşlar, İçişleri Bakanı Annelies Verlinden'e mektupta göndererek, terör örgütü PKK yandaşlarının provokasyonlarını engelleme ve Türk toplumunun güvenliğini sağlama çağrısı yaptı.

Belçika Başbakanı yaptığı açıklama da tepkisini gösterse de Belçika Avrupa’da PKK’nın üssü olarak görülmektedir. Türkiye’de 1980 yılından sonra yurtdışına çıkan PKK sempatizanlarının çoğunlukla Belçika’ya gittiği bilinmektedir. Burada siyasi yapılanmaya gidilmiş kolaylıkla örgütlenilmiştir. Propagandalarını görünür kılmak ve finansman sağlamak için STK yapılanması tercih edilmiştir. Bu STK’ların birçoğu yasal olarak faaliyet göstermektedir. Belçika istihbarat ve güvenlik kurumu VSSE'nin 2020 yılındaki raporunda Belçika’nın, PKK'nın Avrupa yapılarında merkezi bir rol oynadığı, yerel dernekler gibi araçlarla siyasi ve mali faaliyetler yürüttüğü, siyasi amaçlarına ulaşabilmek adına sivil topluma verilen destekten faydalandığı belirtmiştir.

Belçika terör örgütü PKK’nın tehlike arz ettiğinin bilincindedir. Ancak bunu durdurmaya yönelik somut adımlar atılmamaktadır. Terör örgütlerinin kolaylıkla Belçika’da örgütlenebilmesi Belçika için de büyük sıkıntılara yol açacaktır. Uluslararası hukuk karşısında terörizmi finanse etmek, terör örgütlerine destek sağlamak veya terör eylemlerini teşvik etmek gibi faaliyetler yasaktır. Belçika günümüzde olmasa dahi gelecekte uluslararası hukuku ihlal edebilir düzeye gelecektir.