Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
BM Güvenlik Konseyi Gündeminde Laçın Koridoru Tartışması

Kaynak: AA, 21 Aralık 2022

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinde, Azerbaycan ve Ermenistan arasında, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki Ermeni nüfusun Ermenistan'a gidiş gelişlerinde kullandığı Laçın Koridoru konusunda tartışma yaşandı.

Ermenistan'ın davetiyle dün yapılan toplantıda, Ermenistan'ın BM Temsilcisi Mher Margaryan, Azerbaycan'ı, Laçın Koridoru'nu kapatmak ve bölgedeki Ermeni nüfusun erişimini engellemekle itham etti.

Margaryan, Azerbaycan'a Laçın Koridoru'nun açılması, BM Güvenlik Konseyine de bölgedeki insani durumun değerlendirilmesi için bir gözlem misyonu gönderilmesi çağrısı yaptı.

Azerbaycan'ın BM Büyükelçisi Yaşar Aliyev ise Ermenistan'ın suçlamasını şiddetle reddederek Erivan yönetimini, BM Güvenlik Konseyini "manipülasyon, çarpıtma ve mesnetsiz iddialar" için kullanmakla suçladı.

Aliyev, Ermenistan'ın Laçın Koridoru'nu madenler ve diğer kaynakların yasa dışı ticareti için kötüye kullandığını kaydetti.

Büyükelçi Aliyev, "Bu faaliyetler yasa dışı olmasının yanı sıra çevreye çok ciddi zararlar veriyor, bölgeyi kirletiyor ve hassas ekosistemi yok ediyor." dedi.

Aliyev, koridorun suistimal edilmesinin Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasındaki üçlü anlaşmaların ihlali anlamına geldiğini söyledi.

TÜRKSAM Haber Analiz

Aralık 2022 başından bu yana Ermeni nüfusunun yaşadığı ve geçici olarak Rus silahlı güçlerinin konuşlandırıldığı Azerbaycan topraklarında Ermeniler tarafından yasa dışı maden çıkartılması, işletilmesi ve çevreye zarar verilmesi gündem olmuştur. Azerbaycan tarafından bölgeye uzman yetkililer gönderilmiş ve Azerbaycanlı çevreci STK mensupları 12 Aralık 2022 tarihinde bölgede grev başlatmıştır. Göstericilerden biri AA muhabirine açıklama yapmış, bu açıklamada Ermenilerin Azerbaycan topraklarında işlediği "ekolojik teröre dur" demek için bir araya geldiklerini ifade etmişti.

Ermenistan Hükümeti bu gösterileri bahane olarak kullanarak Ermenilerin Laçin Koridoru’ndan geçişine izin verilmediğine ilişkin asılsız iddialarda bulunmuş ve bunu BM’ye taşımıştır. Bu iddia ile mağduriyet oluşturmak isteyen Ermeni Hükümeti yasa dışı faaliyetlerini gölgede bırakma gayreti içerisindedir. Rus güçlerinin barikatları sebebiyle kapalı olan yol sivillerin geçişine açıktır.

Ermenistan, Güney Kafkasya bölgesinde revizyonist bir çizgide ilerlemekte oldukça ısrarcı görünmektedir. II. Karabağ Savaşı’nın sonunda imzalanan anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmek istemeyen ve her fırsatta çeşitli ihlallerde bulunarak mağlubiyetini kabul etmemektir.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle