Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Çin Lideri Xi’nin  Avrupa Ziyareti Başlıyor

Kaynak: The Guardian, 4 Mayıs 2024

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping 5-10 Mayıs günleri arasında Fransa, Sırbistan ve Macaristan’a resmi ziyarette bulunacak.

TÜRKSAM Haber Analiz

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 5-10 Mayıs tarihleri arasında resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Fransa, Sırbistan ve Macaristan'ı ziyaret edecek. Bu ziyaretler, 5 yıl aradan sonra ilk Avrupa ziyareti olacak. Ziyaret, Çin'in bu ülkelerle ve Avrupa ile olan ilişkilerinin gelişmesine önemli katkılar sağlanması bekleniyor. Özellikle Kuşak ve Yol projesi kapsamında inşa edilen 350 kilometrelik Macaristan-Sırbistan demiryolu hattı, bölgesel iş birliğini güçlendirecek önemli bir adım olarak öne çıkmakta. Ziyaretin amacı, karşılıklı siyasi güveni artırmak, iş birliğini hızlandırmak ve geleneksel dostluğu derinleştirmek olarak bildirildi.

Bu ziyarette Xi'nin ilk durağı Paris olacağı şeklinde planlandı. Görüşmede Avrupa'nın ve Macron'un Çin'den uzun süredir devam eden taleplerinin görüşülmesi beklenmekte. Geçtiğimiz yıl Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Peki’ni ziyaret etmişti. Macron’un Çin’e 50 kişilik bir iş heyetiyle gittiğini, Fransız ve Çinli şirketler arasında 18 iş birliği anlaşması imzalandığını hatırlamak gerekir. Macron bu ziyaret esnasında yaptığı açıklamada Avrupa'nın Tayvan konusunda "Amerika'nın takipçisi" olmaması gerektiğini söylemiş ve tepki çekmesine neden olmuştu. Bu ziyaret Fransa’nın diğer AB üyeleri tarafında eleştirilmesine neden olabilir.

Xi, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ı da ziyaret edecek. Çin-Macaristan ilişkileri son yıllarda yakın hale geldi. Şubat ayında Çin, Macaristan ile güvenlik konusunda iş birliği sağlama ve derinleştirme teklifinde bulunmuştu. Macaristan’ın Huawei'nin Çin dışındaki en büyük üssü konumunda olduğu bilinmektedir. Macaristan Çin merkezli bir otomotiv ve elektronik şirketi olan BYD Co Ltd.’in Avrupa fabrikasına ev sahipliği yapacak. Bu ziyaret iki devlet arasındaki ilişkilere önemli derecede katkı sağlayacaktır. Rus yanlısı olarak değerlendirilen Viktor Orban’ın eleştirilerin odak noktasında olması muhtemeldir.

Turun en dikkat çekici durağı ise Sırbistan olacaktır. Ziyaret ABD'nin Sırbistan'ın başkentindeki Çin Büyükelçiliğinin bombalamasının ve üç Çinli gazetecinin ölümünün 25. yıl dönümüne denk gelmektedir.  Bu ziyaret Kuşak ve Yol projesi kapsamında inşa edilen 350 kilometrelik Macaristan-Sırbistan demiryolu hattı için önem taşımaktadır.