Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Dışişleri Bakanı Fidan Batı’nın Gazze'de Yaşananlara Karşı Sessizliğine Tepki Gösterdi

Kaynak: AA, 16 Kasım 2023

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakoviç ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.  Mevkidaşıyla "Gazze'deki İsrail vahşetini de ele aldıklarını" kaydeden Fidan, "Gazze'deki yasa dışı kuşatmanın, insanlık dışı saldırıların halen devam etmesi utanç vericidir." değerlendirmesinde bulundu.

Fidan, "Daha da vahim olan İsrail üzerinde nüfuz sahibi Batılı ülkelerin Gazze'deki vahşet karşısında tam bir sessizliğe bürünmeleridir." ifadesini kullandı. Batı dünyasını "moral değerlere sahip çıkmaya, Gazze'de alenen işlenen insanlık suçuna ortak olmamaya" çağıran Fidan, "İsrail'in Gazze'deki hukuk tanımazlığı, sivilleri topyekûn hedef alması karşısında sessiz kalmak dünyanın başka yerlerinde de hukukun ihlaline yeşil ışık yakmakla eş anlamlıdır." diye konuştu.

TÜRKSAM Haber Analiz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail-Hamas Savaşı’nın ilk gününden beri diplomasi trafiği gerçekleştirmiş, meseleyle ilgili başta mevkidaşları olmak üzere birçok kesime hitap eden açıklamalarda bulunmuştur. Burada hem insani bir tutum hem de Türkiye’nin arabulucu tutumunu sergilemiştir. İsrail-Hamas Savaşı sivillerin zarar gördüğü, hastanelerin bombalandığı, masumların hayatını kaybettiği bir hal almıştır.

Bu noktada bu savaş başta kendini ‘barış tesis edici’ ilan eden ülkeler olmak üzere tüm dünyayı ilgilendirmektedir. Dünyanın gözü önünde yaşanan bu eziyete bir an önce son verilmelidir. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan bunun için çabalamaktadır. İsrail Gazze’de sınır tanımaz bir hal almıştır. Uluslararası Hukuk kurallarını sürekli çiğnemektedir. Neredeyse 40 gündür süren bu savaş artık durdurulmalıdır.

İnsan haklarına ve barışa önem verdiğini sürekli lanse eden Batı, bu konuda üstüne düşeni yapmamaktadır. Burada Hakan Fidan meseleye sürekli dikkat çekmeye çalışmaktadır. Ancak konuşmasındaki daha önemli detay ise şudur; ‘Burada hukukun ihlal edilmesi dünyanın başka yerlerinde hukukun ihlaline yeşil ışık yakmaktadır.’ Bu senaryonun gerçek olması muhtemeldir. Uluslararası Hukuk hali hazırda yeterince etkili değilken, bu gibi savaşlarda etkili olamaması ortaya Uluslararası Hukukun geçerliliğini sorgulatabilir. Buradan yola çıkarak dünyanın farklı yerlerinde devletler bir yaptırım olmayacağını düşünerek hareket edebilir. Sadece bu nedenle dahi olsa bu savaşa bir son verilmelidir. Aksi takdirde gelecekte karşımıza çıkacak savaşlar için Uluslararası Hukuk caydırıcı olmayacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle