Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
EFES 2024 Tatbikatı: Türkiye'nin Savunma Gücünde Milli Kararlılık ve Birlik Gösterisi

Kaynak: AA, 30 Mayıs 2024

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük birleşik, müşterek tatbikatlarından EFES-2024 Tatbikatı, başarıyla tamamlandı. Seferihisar ilçesindeki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde yapılan tatbikatın seçkin gözlemci günü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak'ın katılımıyla icra edildi.

Seçkin gözlemci gününü Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, Bosna Hersek Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Zukan Helez, Gine-Bissau Savunma Bakanı Nicalou Dos Santos, Kongo Savunma Bakanı Charles Richard Mondjo, Somali Savunma Bakanı Abdulkadir Muhammed Nur, Tanzanya Savunma ve Ulusal Hizmet Bakanı Stergomena Lawrence Tax, Uganda Savunma ve Gazi İşleri Bakanı Jakob Marksons Oboth ve Gambiya Savunma Bakanı Sering Modou Njie ile dost ve müttefik ülkelerden genelkurmay başkanları da takip etti. Senaryonun dün gece icra edilen ilk amfibi hücum dalgasının ardından bugün de iki dalga halinde amfibi hücum tatbikatı yapıldı.

TÜRKSAM Haber Analiz

45 ülkeden 11 bin personelin katılımıyla gerçekleşen EFES 2024 Tatbikatı çeşitli harp senaryolarının gerçekleştirilmesiyle birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerinin caydırıcı gücünün sergilendiği bir şölene dönüştü. İki aşamada gerçekleşen tatbikatta, ilk aşama, 25 Nisan- 8 Mayıs tarihlerinde Bilgisayar Destekli Komuta Yeri olarak, ikinci aşama ise 9-30 Mayıs tarihlerinde Fiilî Atışlı Arazi Safhası olarak gerçekleştirildi. Tatbikat, Batı Anadolu, Orta Ege, İzmir Körfezi ve Doğanbey Atış ve Tatbikat Bölgesinde yapıldı. Tatbikatın amacına baktığımızda müşterek harekâtta kara, deniz ve hava kuvvetlerinin harbe hazırlık seviyelerini artırmak, siber savunma farkındalığını yükseltmek ve asimetrik tehditlere karşı koyma yeteneklerini geliştirmek gibi önemli bileşenler mevcut. Tatbikatta yerli ve milli silah sistemleri arasında Yeni Nesil Fırtına-2, Boran Obüsü, KARGU, BAHA İHA, TOGAN İHA Sistemi ve TB-3 İHA gibi birçok yeni teknoloji ürünü de kullanıldı.

Tatbikatın basında oldukça ilgiyle karşılanması da son dönemlerde savunma sanayisinin öneminin idrak edildiğinin bir kanıtı. EFES-2024 Tatbikatı, dünyanın en modern ordularından biri olan TSK'nın yerli ve millî imkanlarla geliştirilen yüzlerce savunma ürününü sahada başarıyla kullanabilmesiyle oldukça dikkat çekti. Bu tatbikat, Türkiye'nin savunma sanayi ürünlerinin etkinliğini ve güvenilirliğini uluslararası gözlemciler önünde kanıtladı ve ülkemizin askeri prestijini de teyit etti.

Tatbikatın uluslararası boyutu da oldukça önemli. Türkiye uzun zamandır bölgesel ve küresel olarak ciddi bir güce sahip. Türkiye’nin askeri alandaki gücü bu tatbikatla bir kez daha gözler önüne serildi. Aynı zamanda bu tarz etkinlikler Türkiye’nin askeri ve diplomatik iş birliği kapasitesine yönelik de ciddi bir katkı sağlama potansiyeline sahip. Bu doğrultuda Efes 2024 Tatbikatı’nın Türkiye için geleceğe yönelik önemli bir referans noktası.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle