TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
DUYURULAR
Ege Denizi Haydutlara Teslim Edildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Kasım 2018’de, Burgazada Korveti’nin teslim töreninde yaptığı konuşmada, “Denizlerdeki haydutlara meydanı bırakmayacağız” dedi. Ancak Yunanistan, devlet gemisi ile deniz haydutluğu yaparak Ege Denizi Türk karasularında balık tutan vatandaşlarımızı silah zoruyla kaçırarak hapse tıkıyor, vatandaşlarımızı öldürüyor, mülkiyeti bize ait olan adalarda askeri tatbikat ve ağır silah atışları yapıyor.

Yunanistan, Erdoğan’ın konuşmasından birkaç gün önce haydutluk yaparak gayri askeri statüdeki Sakız Adası’nda, 30-31 Ekim 2018’de, iki gün süreyle top, ağır piyade silahları ve uçaksavar makinalı tüfek atışları yaptı. Atışla ilgili haber ve resimler Yunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Resmi İnternet Sitesi’nde yayımlandı.

Ağır silah atışı yapılan alan aydınlatma mermileri ile aydınlatıldı.

Yunan askerleri, 12,7 mm.lik uçaksavar makinalı tüfeği ile denizdeki hedeflere gece atışı yaptı.

İzmir Çeşme’nin tam karşısında bulunan Sakız Adası’ndaki ağır silah atışlarına, adada konuşlu 105 mm.lik çekili obüs bataryaları ile 155 mm.lik ve 203 mm.lik kundağı motorlu topçu bataryaları katıldı. Yunan askerleri top atışı yaparak Ege Denizi’ndeki seyir güvenliğini ve bölgedeki hava trafiğini tehlikeye attı.

Yunan piyade birliklerinin kuruluşunda olan 106 mm.lik havan takımları da atışlara katıldı.

Sakız Adası, 13-14 Şubat 1914 tarihli 6 Büyük Devlet (Almanya, Avusturya-Macaristan, İngiltere, Fransa, İtalya, Rusya) Kararı ve 24 Temmuz 1923 Lozan Antlaşması’nın 12. maddesine göre gayri askeri statüdedir. 6 Büyük Devlet Kararı ve Lozan Antlaşması’nın 12. maddesi ile Yunanistan’a Sakız Adası’nın sadece kullanma hakkı verildi. Sakız Adası’nın mülkiyeti ile deniz yetki alanları Türkiye’ye bırakıldı. Sakız Adası’nın hava sahası da Türk hava sahasıdır.

Yunanistan adaya herhangi bir askeri birlik konuşlandıramaz, askeri tatbikat ve ağır silah atışı yapamaz. Ancak mevcut durum itibarıyla Sakız Adası’nda bir mekanize piyade tugayı var. Yunan Mekanize Tugayı’na bağlı birlikler ağır silah atışı yapıyor. Yunanistan açık bir şekilde 13-14 Şubat 1914 tarihli 6 Büyük Devlet Kararını ve 24 Temmuz 1923 tarihli Lozan Antlaşmasını ve uluslararası hukuku ihlal ediyor, Ege Denizi’ndeki seyir güvenliğini ve bölgedeki hava trafiğini tehlikeye atıyor.

Sakız Adası’nda icra edilen ağır silah atışlarının savunma niteliğinde olmadığı açıkça görülüyor.

Yunanistan burnumuzun dibinde gümbür gümbür topçu atışı yaparken ve Türkiye’yi tehdit ederken Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi.