TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
DUYURULAR
En Büyük Yunan Üssü Türkiye’de

Somali’de 30 Eylül 2017’de açılan Türk Üssü ile ilgili haberler, “En büyük Türk Üssü Somali’de” manşeti ile görsel ve yazılı basında yer aldı. Somali’de 4 kilometrekarelik alanda açılan Türk Üssü’nde 200 Türk askeri görev yapacak. Somali’de, Türk bayrağının dalgalanması ve Türk Üssü’nün açılması stratejik açıdan önemli bir gelişme. Ancak anılan haber tipik bir Halkla İlişkiler çalışması. Çünkü söz konusu haberle, Türk topraklarında Eylül 2017’de, yeni açılan Yunan askeri üslerinin üzeri örtülmeye çalışılıyor.

Aydın Hurşit Adası’nda mevcut Yunan Kara Üssü’ne ilave olarak 07 Eylül 2017’de 1 Yunan Deniz Üssü açıldı. Ayrıca Muğla Ardıççık Adası’nda, 27 Eylül 2017’de, 1 Yunan Kara Üssü ve 1 Yunan Deniz Üssü açıldı. Türkiye’de konuşlu Yunan Askeri Üslerinin sayısı 13’e çıktı. Yunan Askeri Üslerindeki işgalci Yunan askerlerinin sayısı 5 bini geçti.

Somali Türk Üssü’ndeki askerlerimiz, 4 kilometrekarelik bir alanda görev yaparken sadece Aydın Hurşit Adası’nda konuşlu üslerdeki Yunan askerleri, 100 kilometrekarelik bir alanda görev yapıyor. Somali’deki Türk Üssü’nde 200 Türk askeri görev yaparken Türkiye’deki Yunan Askeri Üslerinde 5 binden fazla işgalci Yunan askeri görev yapıyor.

Yunanistan, işgal ettiği Türk adalarındaki üs sayısını artırırken bu faaliyetleri ile eş zamanlı olarak adalardaki asker ve ağır silahlarının sayısını da artırıyor. Adalardaki eski nesil silahları yeni nesil silahlarla değiştiren Yunanistan, ağır silahları da açık bir şekilde teşhir ediyor.

Yunan ASDEN Adalar Yüksek Komutanı Korgeneral Nikolaos Manolakos, 29 Ağustor 2017’de Aydın Hurşit Adası ve Aydın Eşek Adası’na, 05 Eylül 2017’de de Aydın Bulamaç Adası ve Muğla Kalolimnoz Adası’na giderek egemenlik, bayrak ve silah gösterisi yaptı. Ziyaret ile ilgili haber ve resimler Yunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı resmi internet sitesinde yayımlandı.

Aydın Hurşit Adası’na yerleştirilen uçaksavar silahları, Türkiye’ye yönelik tehdidin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor.

Hurşit Adası’ndaki eski nesil toplar değiştirilerek yerine 105 mm’lik Çekili Obüs bataryaları yerleştirilmiş. Silahların namlusu Aydın’a yönlendirilmiş.

Adaya yerleştirilen zırhlı araçlar da dikkat çekiyor.

Aydın Eşek Adası’na yerleştirilen SAT Komandoları ile Türkiye’ye açık mesaj veriliyor. Yunan SAT Komandolarının, Türkiye’ye yönelik olarak yapılacak çıkarma harekâtı için görevlendirildiği açık bir şekilde görülüyor. Yunanistan’ın, adalardan sonra Anadolu topraklarını da işgal etmek için hazırlık yaptığı anlaşılıyor.

Aydın Eşek Adası’na da 105 mm.lik Çekili Obüs Bataryaları ve 81 mm.lik Havan silahları mevzilendirilmiş.

Aydın Bulamaç Adası ve Muğla Kalolimnoz Adası’nda da askeri yığınaklanma açık bir şekilde görülüyor.

Devlet Bahçeli Beş Bin Yunan Askerini Görmezden Geliyor!

Devlet Bahçeli, Kuzey Irak Referandumu sonrasında, 82 Kerkük, 83 Musul söylemleri ile birlikte en az 5 bin ülkücü gönüllünün Türkmenlerin mücadelesine katılmak üzere hazır bekletildiğini vurguladı. Ancak Devlet Bahçeli 35 İzmir, 09 Aydın ve 48 Muğla il sınırları içinde bulunan 5 bin işgalci Yunan askerini görmezden geliyor.

Devlet Bahçeli, Musul ve Kerkük söylemleri konusunda da samimi değil. Çünkü Ovaköy Hudut Kapısı Projesi 57.Hükümet döneminde de reddedilmişti. Bahçeli 57.Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Yani Ovaköy Hudut Kapısının açılmasını reddedenler arasında Devlet Bahçeli de vardır.