TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
DUYURULAR
Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın Rusya Ziyareti

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Soçi’deki yazlık sarayında Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisya’ı kabul etmiştir. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel meseleler de görüşülmüştür. Görüşmelerin ana temasını Rusya’nın Abhazya ve Osetya’nın bağımsızlığını tanıması ve Ermenistan’ın benzer bir yola girip girmeyeceği olmuştur. Rusya’nın beklentisine rağmen Ermenistan benzer bir yola girmemiş ve oldukça ihtiyatlı konuşmaya özen göstermiştir.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesini işgali altında bulunduran Ermenistan’ın Abhazya ve Osetya’nın bağımsızlığını tanıması durumunda Batı ile ilişkilerinde sorun yaşama ihtimaline karşılık Erivan bu Dağlık Karabağ’a rağmen Abhazya ve Osetya’nın bağımsızlığını tanımamıştır. Gürcistan'ın ermenistan'ın tek çıkış yolu olduğundan ve tanıması halinde Gürcistan'ın ambargo uygulayacağından çekindiği için Ermenistan tanımaya gitmemiştir. Bölgede Rusya’nın yakın müttefiklerinden olan Ermenistan’ın bu tutumu Rusya’yı hayal kırıklığına uğratmıştır.

Ermenistan’ın Abhazya ve Osetya’nın bağımsızlığına soğuk bakmasına rağmen Beyaz Rusya’nın bu bölgelerin bağımsızlıklarını tanıması ihtimal dahilindedir. Kanaatimizce Abhazya ve Osetya’yı tanıyan ikinci ülke Beyaz Rusya olabilir.

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisya’ın gündemindeki bir başka konu Kollektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nün Kırgızistan’da olan dönem başkanlığının 5 Eylül’de Rusya’da yapılacak toplantıda Ermenistan’a geçmesi olmuştur. Rusya’ya yakın eski BDT ülkelerinden Rusya ile beraber Ermenistan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, ve Tacikistan’ın üye olduğu bu örgütün Abhazya ve Güney Osetya’nın tanınması konusunda Rusya’nın baskısına maruz kaldığı düşünülmektedir. Kremlin’de zaten bu konuda açık çağrılarda bulunmaktadır.

Kollektif Güvenlik Antlaşması Örgütü Ekim 1992'de kurulmuştur. Bu örgüte üye ülkeler 1999 yılındaki Taşkent Antlaşması'na katılmıştır. Örgüt terörle mücadeleye ve küresel güç anlamında projeksiyonların mümkün kılınmasına öncelik verilmektedir.