Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Faiz Ödemeleri

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin yapmış olduğu faiz ödemelerini “Hazine nakit gerçekleşmeleri” başlığı altında kamuoyuna sunuyor. Hazine ve Maliye Bakanlığının gider kalemi olan “faiz giderleri” için yıllık ayrılan bütçe ve yıl sonunda yapılan toplam faiz ödemelerini Bakanlığın internet sitesinde görmek mümkün. Türkiye’nin 2021’de faiz ödemelerine yaptığı meblağ yaklaşık 160 milyar TL. 2022 yılının Aralık ayına kadar yapılan toplam faiz harcaması ise 269,9 milyar TL. 2022’deki bu faiz ödemeleri güncel ortalama dolar kurlarına göre hesaplandığında ise 14,5 milyar dolar.

Faiz giderleri içerisinde yer alan alt başlıklar ise;

● Kamu kurumlarına ödenen iç borç faiz giderleri,
● Diğer iç borç faiz giderleri,
● Dış borç faiz giderleri,
● İskonto giderleri,
● Para piyasası nakit işlemleri faiz giderleri,
● Türev ürün giderleri,
● Kira sertifikası giderleri.

Faize yıllarca ne kadar ödeme yapıldı?

2007 yılından günümüze bakıldığında, faiz ödemeleri TL bazında 2022 yılına göre 6 kat arttı. Bu artışın sebeplerinden biri dolar kurunda yaşanan ekstrem durum olarak göze çarpıyor. 2007 yılında faize ödenen toplam miktar, dolar bazında bakıldığında yaklaşık 36 milyar dolar. 2022 yılı için bu meblağ yaklaşık 15 milyar dolar.

2022 yılına bakıldığında ise en fazla faiz ödemesi yaklaşık 60 milyar TL ile Ekim ayında gerçekleşti. 2007 yılından Aralık 2022’e kadar yapılan faiz harcamaları ise toplamda 1,2 trilyon TL.

“Faiz sebep enflasyon sonuçtur’’ hipotezini savunanların, hazineden yapılan faiz ödemelerini azaltmaya yönelik yeni bir politika üretmesi gerektiğini düşünüyoruz.  

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle