TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
DUYURULAR
FETÖ’nün Güvenli Bölge Olarak Kullandığı İşgal Altındaki Türk Adası…

2004’den beri Yunan işgali altında olan İzmir Koyun Adası, FETÖ üyeleri için güvenli sığınak oldu. İzmir Koyun Adası’na Türk Askeri, Türk Jandarması ve Türk Sahil Güvenlik botları gönderilmiyor. FETÖ üyesi oldukları belirtilen 17 kişi, 19 Şubat 2018 Pazartesi günü Çeşme sahillerinden şişme bot ile İzmir Koyun Adası’na kaçtı. Konu ile ilgili haberler basında yer aldı. Koyun Adası’na çıkan 17 kişi Yunan Sahil Güvenlik kuvvetleri tarafından Sakız Adası’na götürüldü. Kaçaklar verdikleri ifadede, “Erdoğan rejimi tarafından tutuklanma tehdidi altında olduklarını” söyleyerek siyasi sığınma talebinde bulundular.

Geçen Aralık ayında da 33 FETÖ üyesi İzmir Koyun Adası’na kaçmıştı. FETÖ üyeleri hiçbir engelle karşılaşmadan İzmir Koyun Adası’na gidiyor ve ada üzerinden Yunanistan’a geçiş yapıyor. FETÖ’nün güvenli bölge olarak kullandığı İzmir Koyun Adası 6 millik Türk karasuları içindedir. Sahile olan uzaklığı ise 3,5 deniz milidir. Türk karasularında ve Türk adalarında kamu düzenini sağlamaktan İçişleri Bakanlığı ile bakanlığa bağlı olan Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı sorumlu. Koyun Adası’na kaçan FETÖ üyelerine, Türk Jandarması ve Türk Sahil Güvenlik kuvvetleri neden müdahale etmedi? Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik alanı olan Türk karasularında Yunan Sahil Güvenlik kuvvetlerinin ne işi vardır? 

FETÖ Üyelerine Serbest, Başbakan Binali Yıldırım’a Pasaportla

Başbakan Binali Yıldırım’ın, 20 Temmuz 2015’te, Türk toprağı olan Koyun Adası’na, adadaki Yunan polisi ve Yunan gümrük kontrol noktalarından geçerek (pasaportla) girdiği haberi Yunan basınında yer aldı. Yunan basını, Yıldırım’ın daha öncede üç sefer Koyun Adası’na gittiğini yazdı. Yıldırım’ın fotoğrafları da tarihleri ile birlikte yayımlandı. Yıldırım’ı adaya götüren teknedeki Türk bayrağının rulo yapılarak saklandığı ve tekneye Yunan bayrağı çekildiği açıkça görülmüştü. Yunan bayrağı çekilmiş tekne ile İzmir Koyun Adası’na giden ve adaya pasaportla giren Yıldırım, Yunan işgaline meşruiyet kazandırmıştır. Yıldırım, Yunan basınında çıkan yazı ve fotoğrafları tekzip etmemiştir.

İzmir Koyun Adası’nda Yunan Üniversitesi’nin Ne İşi Var?    

2006 yılında, İzmir Koyun Adası’nda Yunanistan Ege Üniversitesi Denizcilik Fakültesi kuruldu. Fakültede, Yunanistan deniz ticaret filosundaki gemiler için kaptan ve gemi adamı yetiştiriliyor. İzmir Koyun Adası’ndaki Denizcilik Fakültesi’nin dekanını kim atamaktadır?

Yunan Cumhurbaşkanı İzmir’de, Türkiye’ye Meydan Okumuştu!

Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos da, 19 Temmuz 2017’de İzmir Koyun Adası’na pasaportsuz girmiş ve adada konuşlu Yunan askeri üssünü Başkomutan sıfatıyla ziyaret etmişti. Adadaki Yunan askerlerini denetleyen Pavlopoulos egemenlik ve bayrak gösterisi yaparak Türkiye’ye meydan okumuştu.