Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Gazze'deki Şifa Hastanesi İsrail Ordusunun Hedefinde

Kaynak: AA, 15 Kasım 2023

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, X platformundan yaptığı paylaşımda, Şifa Tıp Merkezi'nin belirli bir bölüme yönelik askeri operasyon yürüttüğünü belirtti. Filistin, İsrail ordusunun Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne saldırısının uluslararası hukukun açıkça ihlali olduğunu bildirdi.

Şifa Hastanesi Müdürü Münir el-Berş, hastaneye yönelik silah atışlarının ve bombardımanın sürdüğünü belirtti. Hastane içinden canlı yayında telefon konuşmalarına katılan siviller, saldırılardan dolayı, pencerelerden uzakta hastanenin iç koridorlarında kalmayı sürdürdüklerini kaydetti.

TÜRKSAM Haber Analiz

İsrail bir süredir Gazze’de bulunan Şifa Hastanesine saldırı düzenlemiştir. Bu nedenden ötürü uluslararası toplum tarafından tepki görmektedir. Uluslararası Silahlı Çatışma Hukukuna göre sağlık kuruluşlarına düzenlenen saldırılar savaş suçudur. Ancak İsrail’e bu konuda bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı meçhuldür. İşgal güçleri, 7 Ekim tarihinden bu yana 198 doktor, hemşire ve ilk yardım personeli ile 55 ambulansı hedef almış, 25 hastane hizmet dışı kalmıştır.

Gazze Şeridi’nin en büyük hastanesi olan Şifa Hastanesi, 1946 yılından beri hizmet vermektedir. İsrail-Hamas savaşının başlamasının ardından tüm ciddi vakaları Şifa Hastanesi kabul etmekteydi. Sivillerin de bu hastaneye sığındığı bilinmektedir.

İsrail’in Şifa Hastanesini direkt hedef aldığı ve oranın üzerine büyük bir baskı kurduğu barizdir. Bunun nedeni düşünüldüğünde hastaneyi Hamas’ın komuta merkezlerinden biri olarak gördükleri ortaya çıkmaktadır. Bu kanıya İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari’nin “İsrail’in elinde, hastanenin dışından yer altı üssüne açılan çok sayıda tünel bulunduğunu gösteren istihbarat bilgileri var. Böylece Hamas yetkililerinin hastaneye ulaşmak için içeriye girmesine gerek kalmıyor. Ayrıca bölümlerden birinden yer altı kompleksine giriş var.” Sözlerinden varılmakta. Hamas bu iddiayı reddetmektedir.

Hamas yaptığı açıklamada saldırılardan İsrail ve ABD’yi sorumlu tuttuğunu şu açıklama ile belirtmiştir: "Saldırıdan işgalci İsrail ve ABD Başkanı Biden'ı sorumlu tutuyoruz. Cenevre Sözleşmesi tarafından korunan bir sağlık tesisine karşı işlenen bu vahşi suçun sonucu olarak işgal liderleri ve onlarla işbirliği yapan herkes, çocukları, hasta ve savunmasız sivilleri öldürmekten sorumlu tutulacaktır."

 İsrail ordusu hastanede İsrailli rehinelerin bulunduğunu iddia etse de yapılan aramalarda rehine bulunmadığını da belirtmişlerdir.

Sebebi ne olursa olsun hastanede tedavi gören sivil halk ve özellikle bebekler zarar görmektedir. Son açıklamalara göre hastanenin vurulması ve yakıt tükenmesi nedeniyle bebekler kuvözden çıkarılmak zorunda kalınmıştır. Bu şartlar altında savaş sadece sivil halka eziyet etme halini almıştır. Sivil halkın en güvenli bulduğu ve sığındığı kurum olan hastaneler uluslararası hukuk tarafından koruma altına alınmıştır. İsrail’in hiçbir iddiası bu saldırıları meşru kılmamaktadır. Bu saldırıların bir an önce engellenmesi de yine uluslararası toplumun ve en başta ABD’nin yükümlülüğündedir.

 

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle