Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Haftalardır Süregelen Seçim: Hindistan’da Genel Seçimler

Kaynak: AA, 05 Haziran 2024

Hindistan’da yaklaşık 6 hafta süren 7 aşamalı genel seçimlerde Halk Meclisinin (Lock Sabha) 543 üyesini belirleyecek oy sayım işlemine başlandı. Çok partili parlamenter demokrasiyle yönetilen Hindistan'da yarış, Başbakan Narendra Modi’nin başında olduğu Bharatiya Janata Partisi (BJP) liderliğinde kurulan "Ulusal Demokratik İttifakı (NDA) ile 30'dan fazla muhalefet partisinin birleşerek kurduğu "Hindistan Ulusal Kalkınma Kapsamlı İttifakı (INDIA) arasında geçiyor.

Bir partinin veya koalisyonun hükümet kurabilmesi için Halk Meclisindeki 543 sandalyeden 272’sine sahip olması gerekiyor. Hindistanda sayıları 1 milyara yaklaşan seçmen, ülkedeki 28 eyalet ile "Birlik Toprakları" adı verilen 8 özel yönetim bölgesini kapsayan 7 aşamalı genel seçimler çerçevesinde 19 Nisan ve 26 Nisan'da, ayrıca 7 Mayıs, 13 Mayıs, 20 Mayıs, 25 Mayıs ve 1 Haziran'da oy kullanmıştı.

TÜRKSAM Haber Analiz

Hindistan'da 19 Nisan'da başlayıp 1 Haziran'da sona eren seçimlerde, kayıtlı 970 milyon seçmenden 640 milyonu Halk Meclisi (Lock Sabha) üyelerini belirlemek üzere sandığa gitti. Resmî verilere göre, 7 aşamalı genel seçimlere katılım oranı %66 civarında oldu. Bu oran bir önceki seçime göre yaklaşık %1’lik bir düşüş olduğunu gösteriyor. Yaklaşık altı hafta süren seçimlerde, Halk Meclisi'nin 543 üyesini belirleyecek oy sayımına 4 Haziran Salı günü başlandı. Seçim Ulusal Demokratik İttifakı (NDA) ile 30'dan fazla muhalefet partisinin birleşerek kurduğu Hindistan Ulusal Kalkınma Kapsamlı İttifakı (INDIA) arasında geçiyor. Tüm seçim çıkış anketleri görevdeki başbakan Modi yeniden seçileceğini göstermişti. Sonuçlar da anketleri yanıltmadı. Genel seçimleri, Başbakan Narendra Modi'nin başında olduğu Bharatiya Janata Partisi (BJP) liderliğinde kurulan Ulusal Demokratik İttifakı (NDA) kazandı.

Bu seçimlerde 400 sandalye hedeflediklerini belirtse de geçtiğimiz seçimlerde 303 olan sandalye sayıları bu seçimde 240’a düştü. Yine de Başbakan Modi, yaptığı açıklamada da "İnsanlar art arda üçüncü kez NDA'ya güvendi. Bu, Hindistan'da tarihi bir başarıdır." ifadelerini kullandı. Muhalefet oylarının da önemli derecede arttığı görülüyor. Ana muhalefet partisi samdalye sayısını neredeyse 2 katına çıkardı. Bu da seçmenlerin bazı şeylerden memnun olmadığının bir göstergesi.

Modi’nin a Hindu milliyetçiliği politikası ülkedeki Müslümanları rahatsız ediyor. Özellikle, toplumsal kutuplaşma, dinler arası gerilimler ve insan hakları ihlalleri konularında eleştiriler mevcut. Ekonomik eşitsizlik ve işsizlik gibi sorunlar da halk arasında tepki görüyor. Bu sebeplerden ötürü Modi’nin oy oranının düşmesi beklenen bir durumdur.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle