TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
Kurumumuz Bünyesinde Araştırma Asistanı Alınacaktır

BAŞVUR
TÜRKSAM Burslu Uzman Yetiştirme Programı

BAŞVUR
DUYURULAR
Heybeliada Ruhban Okulu Eğitime Açılmış!

Türkiye ziyareti kapsamında 6 Şubat 2019’da Heybeliada Ruhban Okulu’nda incelemelerde bulunan Yunan Başbakanı Çipras, “Umarım bir gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte bu okulun kapısını açarız” dedi. Ancak, Heybeliada Ruhban Okulu, 2012 yılında eğitim ve öğretime açılmış. Ruhban Okulu’nda 7 yıldır Erasmus öğrencilerine uygulamalı eğitim veriliyor.

Ruhban Okulu skandalı, okulun sözde müdürü Elpidoforos’un 11 Mart 2019’da Yunan basınına yaptığı açıklama ile ortaya çıktı. Tüzel kişiliği olmayan sözde Müdür Elpidoforos, Yunan in.gr haber sitesine yaptığı açıklamada, “Heybeliada Ruhban Okulu’nda icra edilen Erasmus programına, 2012’den beri, değişik Yunan Üniversitelerinden gelen 40’tan fazla üniversite öğrencisi katıldı” dedi.

Avrupa ülkelerindeki yüksek öğretim kurumları arasında işbirliği, öğrenci ve öğretim elemanı değişimini düzenleyen Erasmus Projesi Avrupa Birliği tarafından destekleniyor. Erasmus kapsamında Heybeliada Ruhban Okulu’na gönderilen öğrencilerin eğitim ve öğretim masrafları AB fonlarından karşılanıyor. Öğrencilerin iskan ve iaşelerini ise Ruhban Okulu sağlıyor. Yunan İyon Üniversitesi de Heybeliada Ruhban Okulu ile işbirliği yapıyor. Yunanistan’ın Korfu Adası’nda konuşlu İyon Üniversitesi, Eylül 2015’te Ruhban Okulu’na 6 öğrenci göndermiş. Erasmus kapsamında, Korfu Adası’ndan Heybeliada’ya gönderilen öğrenciler 4 ay süreli uygulamalı eğitime tabi tutulmuş. Erasmus öğrencileri mevcut eğitimlerine ilave olarak Ruhban Okulu Kütüphanesi’ndeki dokümanları tasnif ediyor ve belgeleri bilgisayar ortamına aktarıyor.

Kütüphane çalışmaları sırasında hijyenik eldiven giyen öğrenciler, yırtılmış yada deforme olmuş kitap ve belgeleri de onarıyor. Papaz efendilerin eşliğinde yemek yiyen öğrenciler Hristiyan dininin kurallarına göre hareket ediyor.

Heybeliada Ruhban Okulu Nasıl Kapandı, Nasıl Açıldı?

1971 yılında, Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla kapatılan tüm özel okulların yeniden faaliyete geçmesi için 1472 sayılı intibak yasası çıkarıldı. Bu yasaya göre gerekli koşulları yerine getiren Özel Yüksek Okullar kısa zamanda üniversite bünyesi içinde yeniden açıldı. Heybeliada Ruhban Okulu’nun üniversiteye bağlanma kararına karşı çıkan Fener Rum Patrikhanesi, okulu 1971 yılında kapattı.

Fener Rum Patrikhanesi’nin 1971 yılında kapattığı Heybeliada Ruhban Okulu açılamaz ve yasal olarak kapalı olan okulda eğitim, öğretim ve staj yapılamaz. 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu Madde 2,3 ve 5’e göre Azınlık Okulu Statüsündeki Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması için İstanbul Valiliği’nin uygun bulması ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Bakanlar Kurulu’nun izin vermesi gerekir.

5580 Sayılı Kanun’un 5. Maddesine göre Heybeliada Ruhban Okulu’nda, Rum azınlığa mensup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çocukları okuyabilir. Ancak, Lozan Antlaşması ve mevcut yasalara göre gayri meşru olarak açılan Ruhban Okulu’nda, Yunan vatandaşları ve diğer ülke vatandaşlarının çocukları okuyor. Gayri meşru olarak eğitim, öğretim ve staja açılan Heybeliada Ruhban Okulu liseye dayalı dört yıllık yüksel okul statüsünde olup eğitim faaliyetleri bakımından Yüksek Öğretim Kurumu’nun denetimine tabidir.

Yunanistan, Türk Azınlık Okullarını Kapatırken, Türkiye’de Yunan ve Rum Okulları Açıldı

Yunanistan 2011 yılından bu yana Batı Trakya’daki 60 Türk Azınlık Okulu’nu kapattı. Konu ile ilgili bilgiler T.C. Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde yayımlandı. Buna karşılık, Türkiye’de 8 Yunan ve Rum okulu açıldı.

– 2006’da Yunan işgali altında olan İzmir Koyun Adası’nda “Yunan Üniversitesi” açıldı. Üniversite’de Yunan Deniz Ticaret Filosu için kaptan ve gemi insanı yetiştiriliyor.

– 2012’de “Heybeliada Ruhban Okulu” açıldı.

– 2013’te “Gökçeada Rum İlkokulu” açıldı.

– 2015’te “Gökçeada Rum Orta Okulu ve Lisesi” açıldı.

– 2017’de Yunan işgali altındaki Aydın Eşek Adası’nda “Yunan İlkokulu ve Lisesi” açıldı.

– 2017’de Yunan işgali altındaki Aydın Hurşit Adası’nda “Yunan Lisesi” açıldı.