Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
İngiltere Filistin’i Tanıyabilir

Kaynak: AA, 30 Ocak 2024

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, ülkesinin Filistin devletini tanımayı değerlendireceğini bildirdi. Cameron, Orta Doğu'da barışı teşvik için Filistinlilerin "iki devletli çözüme doğru geri dönüşü olmayan ilerleme kaydedileceğini görebilecekleri siyasi ufka" sahip olmaları gerektiğini belirtti.

Ülkesinin, bir Filistin devletinin neye benzeyeceğini ortaya koyma sorumluluğu olduğunu söyleyen Cameron, bu devletin nelerden oluşacağını ve nasıl işleyeceğini belirlemeye başlamaları gerektiğini kaydetti.

Cameron, "Bu gerçekleştiğinde, müttefiklerimiz ile Birleşmiş Milletler (BM) dahil bir Filistin devletinin tanınması konusunu ele alacağız. Bu süreci geri döndürülemez hale getirmeye yardımcı olacak şeylerden biri de bu olabilir." dedi.

TÜRKSAM Haber Analiz

İsrail’in önemli bir müttefiki olan İngiltere’nin Filistin’i tanıyabileceklerini açıklaması büyük önem taşımaktadır. İsrail’e desteğini her fırsatta belirten ve birçok yardımda bulunan İngiltere’nin bu açıklaması İsrail tarafından tepkiyle karşılanacaktır. İsrail-Hamas Savaşı’nın başlamasının ardından İngiltere, İsrail’e istihbarat desteği vermiş, İsrail'in uluslararası insancıl hukuka uymak koşuluyla kendisini savunma hakkını desteklediğini belirtmişti. Doğu Akdeniz'e gözetleme uçağı ve iki Kraliyet Donanması gemisi de gönderilmişti.

Meselenin diğer boyutu ise İngiltere son yıllarda İsrail ile olan müttefikliğine önem verse de bazı siyasi liderlerden Filistin’e destek açıklamaları gelmekteydi. Örneğin; 2022 yılında gerçekleşecek seçimler öncesinde İngiltere İşçi Partisi’nin vaatlerinden birisi seçimleri kazanırlarsa Filistin devletini tanıyacaklarıydı. Ardından İsrail-Hamas savaşının başlamasının ardından İskoçya Bölgesel Başbakanı Hamza Yusuf sürekli olarak Filistin’e desteğini belirterek İngiltere Dışişleri Bakanına mektup yazacağını bildirmişti.

İngiltere son duruma göre uzlaşmacı bir tavır sergilemeye çalışıyor. Cameron, iki devletli çözüme doğru gidildiği belirterek, "Bunun gerçekleşmesi halinde, müttefiklerimizle birlikte, Birleşmiş Milletler de dâhil olmak üzere Filistin devletinin tanınması konusuna bakacağız. Bu, bu süreci geri döndürülemez hale getirmeye yardımcı olan şeylerden biri olabilir." ifadelerini kullandı. Önümüzdeki günlerde dördüncü kez Orta Doğu turuna çıkacak Cameron’un İsrail Başbakanı Netenyahu’ya iki devletli çözüm önerisini yineleyeceği vurgulandı. Bu ziyaret sırasında sarf edecekleri kelimeler İngiltere’nin Filistin politikasında belirleyici olacak.

 

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle