Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
İspanya, Filistin Devleti'ni Resmen Tanıdı

Kaynak: AA, 28 Mayıs 2024

İspanya, Norveç ve İrlanda'nın 1967 sınırlarında Filistin devletinin bağımsızlığını tanıyacağını açıklaması dünyanın gündemine girdi. İspanya, Norveç ve İrlanda'nın da resmi olarak bu adımı atması halinde Filistin devletini tanıyan ülke sayısı 146'ya yükselecek.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Filistin Devleti'ni uluslararası insan haklarına saygılı ve uluslararası hukuka uygun bir şekilde resmi olarak tanıyacaklarını söyledi. Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa, İspanya, İrlanda ve Norveç'in Filistin devletini tanıma yönünde attığı adımın önemli olduğunu ve yakın zamanda yeni bir tanıma dalgası beklediklerini belirtti.

TÜRKSAM Haber Analiz

İspanya Başbakanı Sanchez, Filistin Devleti'ni tanıma kararını açıkladı. Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa Filistin devletinin kurulmasının bölgede barış ve adaletin sağlanmasının tek yolu olduğuna dikkati çekerek, “İspanya'nın Filistin devletini tanıma yönündeki adımını memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi. Filistin devletinin kurulmasının bölgede barış ve adaletin sağlanmasının tek yolu olduğuna dikkati çekerek, “İspanya'nın Filistin devletini tanıma yönündeki adımını memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi. İsrail’in son günlerde şiddeti artan saldırıları ve son olarak Refah’ta çadırkente saldırması uluslararası alanda tepkiyle karşılandı. Bu olay İspanya’nın Filistin’i tanıma sürecini hızlandırmıştır. Filistin’i tanımak isteyen diğer devletlerin de önünü açmıştır.

Başbakan Sanchez, konuyla ilgili: "Geçmişte de söylediğimiz gibi bu karar kimseye karşı değildir, özellikle de İsrail'e karşı değildir. İsrail halkı dost bir halktır ve saygı duyuyoruz. Onlarla en iyi ilişkileri kurmak istiyoruz. Bu karar, aynı zamanda, iki devletli çözüme karşı olan Hamas'a da tam olarak karşıdır. İspanya ilk andan itibaren tüm kararlılığıyla 7 Ekim'deki Hamas'ın saldırılarını kınamıştır. Bu bizim terörizmle mücadeledeki vaadimizin de bir göstergesidir." sözlerini söylemiştir.

Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares ise, "Filistin devletinin tanınmasının zamanı gelmiştir. Daha fazla masumun öldürülmesine izin veremeyiz. Barış için tek yoldur ve bugün bunun yürüyüşü başlamıştır. Bugün alınan karar bir dönüm noktası olacaktır." açıklamasında bulundu. İspanya’nın bu adımı Filistin için çok önemlidir. İsrail’e verilen tepkilerin somut adımlarla sonuçlanması bu savaşın Filistin açısından kazanımlarındandır. İspanya’nın bu adımı Türkiye’nin de desteğiyle gerçekleşmiş ve iki ülkenin ilişkileri kuvvetlendirmiştir. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İspanya’nın Filistin Devleti’ni tanıma kararı vesilesiyle ilettiği davet çerçevesinde, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Gazze Temas Grubu üyeleriyle birlikte 29 Mayıs tarihinde Madrid’i ziyaret edeceğini belirtmiştir.

İspanya'nın Filistin Devleti'ni resmen tanıması, uluslararası alanda Filistin'in statüsünü güçlendirecek önemli bir adımdır. Bu karar, bölgede barış ve adaletin sağlanması için umut verici bir gelişmedir ve diğer ülkelerin benzer adımları atması teşvik edici olabilir. Türkiye'nin desteğiyle gerçekleşen bu tanıma süreci, İspanya ile Türkiye arasındaki ilişkileri de güçlendirmiştir.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle