Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
İsrail Basına Şiddete Devam Ediyor: İsrail Polisinden TRT Haber Ekibine Saldırı

Kaynak: TRT Haber, 17 Kasım 2023

Cuma namazı öncesi Medcid-i Aksa'ya giden Filistinlilere yönelik İsrail güçlerinin engellemelerini ve zor kullanmalarını aktaran TRT Haber ekibi, İsrail polisinin saldırısına uğradı. İsrail polisi, bölgede sadece yaşananları haberleştiren TRT Haber ekibine fiziki müdahalede bulunduktan sonra silahının namlusu ile TRT Haber kamerasını kırdı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"İsrail polisinin Kudüs'te TRT Haber ekibine saldırısını kınıyorum, TRT ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hiç kuşkusuz bu çirkin saldırı, İsrail'in basın özgürlüğü konusundaki siciline yeni bir utanç olarak eklenmiştir. Bebek, kadın, yaşlı, engelli, gazeteci demeden katliamlarına devam eden, basın mensuplarının görevini ifa etmesine engel olan İsrail'e karşı uluslararası toplumun daha fazla ses çıkarması gerektiği çağrımızı yineliyorum."

TÜRKSAM Haber Analiz

Basın mensupları savaşların en çok etkilenen gruplarından biridir. İsrail-Hamas Savaşı'nda Filistin Bağımsız Gazeteciler Birliği’nin açıklamalarına göre 40’dan fazla gazeteci hayatını kaybetmiştir. Özellikle de savaş suçları işleyen bir devlet elbette yaptıklarının bütün dünyanın gözleri önüne serilmesini istemeyecektir. Bu nedenle gazetecilere saldırmalarındaki amaç nettir. Global dünyada basın ve sosyal medya  önemli yer edinmektedir.  Yapılanların yayınlanması uluslararası toplum tarafından büyük bir baskı getirebilmektedir. 

Bu baskıdan çekinildiği için basın mensupları hedef haline gelebilmektedir. Savaşlarda propaganda önemli bir araçtır. Bir devlet kendini mağdur konumuna getirmek istediğinde gerçekleri açığa çıkarabilecek olan her şeye karşı saldırgan yaklaşacaktır. İsrail polisinin saldırdığı gazeteciler hükümet yanlısı ya da aşırılıkçı bir düşünceye bağlı kuruluşlardan olsaydı tutum bu şekilde olmazdı. Ancak saldırgan tutum gözler önüne sermiştir ki İsrail tarafı yapılanların görülmesini istememektedir.

Bir diğer önemli detay da TRT Haber ekibinin o esnada Cuma namazına giden Filistinlilere saldıran İsrail askerlerini çekmesidir. Bu konu yıllardan beri sosyal medyaya yansımaktadır. Sivil vatandaşlara saldırmak daha önce de belirtildiği gibi savaş suçudur ve insani tutuma aykırıdır. Başta Türkiye Devleti görevlileri olmak üzere bu durum tepkiyle karşılanmaktadır. İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un dikkat çektiği gibi bu durum İsrail’in basın özgürlüğüne verdiği değeri gözler önüne sermektedir. İsrail kendini uluslararası toplumun önünde savaşta sergilediği saldırgan tutum dolayısıyla anti-hümanist bir pozisyona sokmuştur. Bu şekilde ilerlemesi gelecekteki yapılacak antlaşmaların, diplomatik ilişkilerin önünü kesmektedir.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın da dikkat çektiği gibi İsrail’in kural tanımaz tavrının durdurulamaması gelecekte ortaya çıkabilecek savaşların önünü açmaktadır. Basın mensuplarına karşı takılan bu tavır engellenemez ise gelecek savaşlarda basın mensuplarını zorlu günler bekleyecektir.