Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
İsrail’deki Protestolar Hedefine Ulaşır mı?

Kaynak: TRT Haber, 1 Nisan 2024

İsrail'de aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, son dönemde Gazze'deki İsrailli esirlerin salıverilmesine ilişkin anlaşma ve erken seçim talebiyle artan protestoların "sorumsuz baskılar" olduğunu söyledi. Protestolarda dile getirilen esir takası müzakerelerinde esnek pozisyon ve erken seçim  talebinin, Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar'ın pozisyonunu katılaştırmasına ve esirlerin salıverilmesinin uzamasına yol açtığını iddia eden Smotrich, "Başbakanı, İsrail Devleti'ni tehlikeye atan ve savaşın hedeflerine halel getiren sorumsuz baskılar karşısında dik durmaya çağırıyorum" dedi.

TÜRKSAM Haber Analizi

7 Ekim 2023 tarihinden buyana devam eden Hamas-İsrail Savaşı’nın bir neticesi olarak Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ülkede aldığı tedbirler ve ağır yaptırımları sebebiyle ülke içerisinde protestolar başladı. Aynı zamanda çatışmaların sıcak bir şekilde devam etmesi ve Netanyahu’nun geri adım atmaması İsrail’de halkın erken seçim çağrısını giderek arttırdı.

Netanyahu daha önce 1996-1999 ile 2009-2021 yılları arasında başbakanlık görevinde bulunmuştur. 29 Aralık 2022'den beri İsrail başbakanı görevine devam ederek İsrail’in en uzun süre görev yapan başbakanı olma özelliğini taşımaktadır. Protestocuların talebi Netanyahu’nun istifası ve Gazze’de rehin tutulan 134 kişinin serbest bırakılması şeklinde oldu.  

İsrail makamlarına göre,  Gazze Şeridi'nde, bazıları hayatta bazıları ölü 136 kadar İsrailli esir mevcut. Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında öldürülen İsrailli esir sayısının 70'i geçtiğini duyurdu. Bununla birlikte esirlerin yakınları sosyal medyada, esirlerin salınması için meydana gelen protestolarda fiziksel şiddete uğradıklarını da belirtti.

Tüm bu gelişmelere rağmen Netenyahu, 1,5 milyon sivilin sığındığı Refah’a saldıracaklarını tekrarladı. Erken seçim taleplerini de olumlu karşılamıyor. Netenyahu, savaş devam ederken İsrail’in seçim gitmesi bu karmaşık ortamda İsrail siyasal ve askeri sisteminde en az altı ay tıkanma yaratabileceğini bunun da en fazla Hamas’ı memnun edeceğini ifade ederek bu protestoları eleştirdi. Muhalif tarafta bazı uzmanlara göre Netanyahu, iktidarını uzatma amacıyla bu savaşa girmiş durumda. Netanyahu İsrail’in temel problemi haline gelmiş Filistinlileri bölgeden tamamen tasfiye etmeden durmamaya niyetli gibi görünüyor. Bu sebeple Netanyahu’nun sivillere yönelik insanlık dışı muameleler devam ederken, İsrail’in demografik yapısını derinden etkileyecek stratejiler üretmekte. Bu açıdan bakıldığında Netanyahu’nun erken seçimi gündemine alması mümkün görünmemektedir.