Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
İsrail’den Refah’taki Mülteci Kampına Hava Saldırısı

Kaynak: AA, 26 Mayıs 2024

Filistin haber ajansı WAFA'ya göre, İsrail savaş uçakları, Refah'ın kuzeybatısında Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) depolarının bulunduğu bölgenin yakınında yaşayan yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombaladı.

TÜRKSAM Haber Analiz

26 Mayıs Pazar gecesi İsrail Refah’taki BM himayesindeki sığınmacı kampına hava saldırısında bulundu. İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada: ‘İsrail Hava Kuvvetleri Hamas'ın faaliyet gösterdiği Refah'taki bir Hamas yerleşkesini vurdu. Saldırı, uluslararası hukuka göre meşru hedeflere karşı, kesin mühimmatlar kullanılarak ve Hamas'ın bölgeyi kullandığını gösteren kesin istihbarata dayanarak gerçekleştirildi. İsrail Silahlı Kuvvetleri, açılan saldırı ve ateş sonucunda bölgede çok sayıda sivilin zarar gördüğü yönündeki raporların farkında. Olay inceleniyor.’ şeklinde insanlık dışı eylemi meşrulaştıramaya çalışan bir açıklamada bulundu. Uluslararası Adalet Divanı’nın 24 Ekim Cuma günü İsrail’in saldırılarına dur emri vermesi yönünde çıkan kararına rağmen İsrail saldırıya kendi nazarında hukuksal bir meşrutiyet arıyor.

Cumartesi günü Channel 12 News'e konuşan İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi, mahkemenin kararının İsrail'in Refah'taki operasyonunu durdurmasını gerektirmediğini belirterek, ‘Bizden istedikleri Refah'ta soykırım yapmamamızdır. Soykırım yapmadık ve soykırım yapmayacağız.’ dedi. Ancak dün gece onlarca insan yanarak hayatını kaybetti.

Times of Israel'e konuşan başka bir İsrailli yetkili, kararın şeklinin şarta bağlı olduğunu söyledi. Yetkili, "Refah operasyonuna ilişkin emir genel bir emir değil" diyerek Hamas’ın Refah’taki yapılanmasını öne sürdü. İsrail, 6 Mayıs'ta Refah'ın doğu kesiminde sınırlı bir operasyon başlatarak Refah’taki insanların bir kısmını Han Yunus’a göç ettirme kararı almıştı. 1.5 milyonu aşkın insanın Han Yunus’a göç ettirilmesi kısa vadede çok olanaklı değildi. Ancak İsrail için de bunun bir önemi olduğu söylenemez. Dün bu durumu bir kez daha en vahşet haliyle tüm dünya görmüş oldu.

İsrail Savunma Kuvvetlerinin dün geceki saldırısından sonra yaptığı açıklamada İsrail Hava Kuvvetleri uçağı, istihbarata dayalı bir saldırıda, Hamas'ın Hamas'ın Batı Şeria karargâhının komutanı olan Yassin Rabia'nın yanı sıra Hamas'ın Yahudiye ve Samiriye'deki üst düzey yetkilisi Halid Nagar'ı öldürdüğünü açıkladı. İsrail Silahlı Kuvvetleri, açılan saldırı ve ateş sonucunda bölgede çok sayıda sivilin zarar gördüğü yönündeki raporların farkında olduğunu yineledi. Aynı zamanda gece boyu Lübnan’ın güneyine de hava harekatı düzenlediğini duyurdu.

Gece boyunca yanan sivillerin ve feryat eden insanların acılarına şahit olduk. Yanan insan kokusunun sınırlarını aştığı Mısır ise siviller için Refah sınır kapısını açmamaya hala kararlı. Dün gece Gazze Sağlık Bakanlığı Refah'ta hastane olmaması nedeniyle ambulans ekipleri ölü ve yaralıları nereye götüreceklerini bilemediği şeklinde açıklama yaptı. Sınır kapısı ile ölüm arasında sıkıştırılan sivillerin 7 Ekim 2023’den buyana ve dün gece yaşadığı vahşet ağır psikolojik travmaları da beraberinde getirmektedir ve bu durum nesillerce devam edecektir. Refah’a operasyona karşı çıkıp İsrail’i silahlandırmaya devam eden ülkelerin, sınırlarını açmayan Müslüman devletlerinin sözde Müslüman kardeşliğinin, caydırıcılık ve yaptırım gücüne sahip olduğu düşünülen uluslararası birçok kurumun dün gece itibariye işlevselliği sorgulanmalıdır.

 

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle