Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
İsrail’in Demir Kubbe Hava Savunma Sistemi

İsrail’in Suriye’nin başkenti Şam’da İran Büyükelçiliğini vurmasının ardından İran, 13 Nisan Cumartesi günü İsrail’e füze ve İHA saldırısı başlattı. İran tarafından atılan füze ve İHA’ların büyük bir kısmı Demir Kubbe sayesinde İsrail’e ulaşmadan imha edildi. Bu saldırının ardından hava saldırılarına karşı yüksek koruma sağlaması ile dikkat çeken Demir Kubbe sistemi adından sıkça söz ettirmektedir.

Demir Kubbe Nedir ve Nasıl Çalışmaktadır?

Demir Kubbe (Iron Dome), İsrail'in kısa menzilli roket ve topçu mermilerine karşı geliştirdiği gelişmiş hava savunma sistemidir. Rafael Advanced Defense Systems ve İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi tarafından tasarlanmıştır. Üretimi İsrail’in kuzeyindeki tesislerde ve ABD’de yapılmaktadır. Demir Kubbe, Davut Sapanı ve Arrow-3" gibi hava ve füze savunma sistemlerinin bir diğeridir. 2011 yılından beri İsrail savunmasına destek vermek için aktif olarak kullanılmaktadır. Demir Kubbe sisteminin Hamas ve Lübnan tarafından gönderilen füzelerin %90’ını engellediği belirtilmektedir. Demir Kubbe olumsuz hava koşullarında 24 saat çalışabilmektedir. Demir Kubbe hava savunma sistemi sınırlı bir menzilde 4-70 kilometre mesafede roket, füze ve İHA gibi hava saldırılarını engellemektedir.

Demir Kubbe İsrail’in kendi finanse ettiği ürettiği bir sistem olarak başlasa da ABD projeyi İsrail için verilen askeri yardım paketi içerisine alarak sistemi finanse etmekte ve üretimine destek vermektedir.

Demir Kubbe, üç ana bileşenden oluşmaktadır. Bunlar: Tespit ve İzleme Radarı, Savaş Yönetimi ve Silah Kontrolü (BMC), ve Füze Atış Birimi’dir. Tespit ve İzleme Radarı sensörleri sayesinde hava sahasındaki tehditleri tespit eder ve izler. Bu sensörler, füze saldırılarını erken aşamada algılar ve bu bilgiyi hızla sistem içindeki diğer birimlere ileterek tepki sürecini başlatır. Savaş Yönetimi ve Silah Kontrolü (BMC) sistemi radar verilerini analiz eder ve roketin düşeceği muhtemel noktayı hesaplar. Eğer roket tehdit olarak algılanırsa fırlatma birimine füze ateşleme emri verilir. Füze Atış Birimi Tamir füzelerini fırlatarak tehditleri havada imha eder. İsrail'in ülke genelinde konuşlandırılmış on adet bataryası bulunduğu söylenmektedir. Her bataryada 155 kilometrekarelik nüfuslu bir alanı savunmayı amaçlayan üç ila dört fırlatıcı bulunmaktadır. Bu sayede başarılı bir savunma gerçekleşmektedir.

Değerlendirme

Demir Kubbe Hava Savunma Sistemi İsrail devleti için güçlü bir koruma sağlamaktadır. 13 Nisan günü İran’ın İsrail’e karşı gerçekleştirdiği saldırıyı minimum zarar ile atlatmalarının en büyük nedenlerinden biri bu sistemdir. Uzun yıllardır Filistin ile yaşanan çatışmalardan, Lübnan Hizbullah’ından ve diğer düşmanlardan gelen zararların minimum seviyede karşılanmasına olanak sağlamaktadır.

Böyle bir teknoloji elbette ABD sayesinde daha etkin şekilde kullanılmaktadır. ABD, İran savunma sanayine finansman sağlamakta ve iş birlikleri yapmaktadır. Demir Kubbe projesini destekleyerek müttefiki İsrail’in savunmasını güçlendirmiştir.

Demir Kubbe sistemi sayesinde yabancı devletlerden gelen saldırıların büyük çoğunluğu engellenmektedir. Araştırmalar can kayıplarını önlediğini göstermektedir. İsrail halkı da Demir Kubbe sistemine güven duymaktadır. Ancak bu sistem %100 koruma sağlamamaktadır. Engellenemeyen bazı füzeler can kayıplarıyla sonuçlanmaktadır.

Görülmektedir ki Demir Kubbe sistemi tam koruma sağlamasa da İsrail savunması için çok önemli bir yer tutmaktadır. İsrail’in hava saldırılarına karşı güçlü bir koruma sağlamaktadır. ABD destekli bu sistem birçok saldırıyı caydırmaktadır.