Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
İsviçre, Ukrayna Barış Zirvesi’ne Ev Sahipliği Yapacak

Kaynak: AA, 02 Mayıs 2024

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Viola Amherd, 15-16 Haziran'da Ukrayna Barış Zirvesi'ne ev sahipliği yapacaklarını açıkladı. Dünya liderlerini birincisi düzenlenecek "Ukrayna Barış Zirvesi"ne davet etmekten onur duyduğunu belirten Amherd, zirvenin haziranda Nidwalden kantonundaki Bürgenstock kasabasında yapılacağını kaydetti.

Amherd, "Barışa giden yola doğru Birleşmiş Milletler Şartı'nı temel alan diyaloğu geliştirelim. Barışçıl bir geleceği şekillendirmenin anahtarı küresel işbirliğidir." ifadelerini kullandı. İsviçre Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, zirve için dünya genelinde 160'tan fazla delegasyonun davet edildiği bildirildi. Açıklamada, zirvenin genel amacının, BM Şartı ile uluslararası hukukun temel ilkelerine dayanan barış önerilerini ele almak ve gelecekte Ukrayna'daki barış sürecine ilham vermek olduğu kaydedildi.

TÜRKSAM Haber Analiz

İsviçre, Rusya-Ukrayna sorununun çözümü için bir adım atarak Ukrayna Barış Zirvesi’ni düzenleme kararı aldı. Rusya’nın bu aşamada davetli olmadığını ancak sorunun bir parçası olarak diyalog içinde olmak gerektiğini de belirtti. Rusya’nın bu zirveye olumsuz yaklaştığı bilinmektedir. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İsviçre'nin ev sahipliğinde yapılacak Ukrayna ile ilgili barış konferansına katılmayacaklarını belirterek, "Dünyadaki ülkelerden ortaklarımızı uyanık olmaya ve Kiev ile Batı'nın Rusya'ya yönelik kışkırtıcı eylemlerinde yer almamak için bu tür forumlara katılmaktan kaçınmaya çağırıyoruz." açıklamasını yaparak Batı’nın ve Kiev’in Rusya’ya karşı algı yürüttüğünü de vurgulamıştır.

Rusya’ya göre bu etkinlikler barışı sağlamak için değil Rusya’yı stratejik bir yenilgiye uğratma amacıyla yapılmakta. Ayrıca İsviçre’nin, Moskova'ya karşı AB yaptırımlarını kabul etmesi sebebiyle tarafsız bir arabulucu olarak güvenilirliğinin olmadığını da belirtmekteler.

Bu zirvenin düzenlenmesini Ukrayna’nın talep ettiği de bilinen bir gerçek. İsrail-Hamas Savaşı’nın başlamasının ardından dünya kamuoyunun odak noktası Gazze oldu. Bu sebeple Ukrayna göz ardı edildi. Bunu engellemek için Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy yaşanan 2 büyük savaşın da büyük bir trajedi olduğunu Ukrayna’nın unutulmaması gerektiğine söylemlerinde yer verdi. Dolayısıyla İsviçre’nin düzenleyeceği bu zirvenin Ukrayna’nın baskısıyla yapıldığı da açıktır. Diplomatik çabalar çok önemli olsa da böyle bir savaşı durdurma ihtimali düşüktür. 4 yıldır süren bu savaşta onlarca diplomatik görüşme yapılmıştır. Rusya artık bu görüşmelere ılımlı yaklaşmamaktadır. Bu sebeple Ukrayna Barış Zirvesi’nden savaşı durduracak bir sonuç çıkması beklenilmemektedir.