TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
DUYURULAR
İyi ki “TÜRKSOY” Var!

Türk Dünyası’nın UNESCO’su olarak kabul edilen Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı “TÜRKSOY” bu yıl 25. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Bu vesile ile TÜRKSOY’un kurulmasına ve günümüze kadar geçen süre zarfında emekleri geçen tüm herkesi Genel Sekreter Sayın Düsen Kaseinov nezdinde kutluyor ve teşekkürlerimi sunuyorum.

TÜRKSOY, 1993 yılında, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanları tarafından imzalanan anlaşmayla kuruluşunu tüm dünyaya ilan etmiştir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan, Başkurdistan, Altay, Saha, Tuva, Hakas Cumhuriyeti ve Moldova’ya bağlı Gagavuz Yeri, kuruluşunu müteakip süreçte TÜRKSOY’a gözlemci üye olarak katılmışlardır.

“TÜRKSOY”; kurulduğu günden bu yana Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak için kurulmuş dünya çapında prestijli bir kültür teşkilatıdır. Bu bağlamda Türk Konseyi’nin kurucu ülke Cumhurbaşkanlarının da “TÜRKSOY” teşkilatına ayrıca önem verdikleri en son olarak 3 Eylül 2018 günü Issık Göl’de yapılan 6. Devlet Başkanları Zirvesi’nde de bir kez daha teyit edilmiştir.

Uzun yıllardır her alanda ambargolar altında bulunan Kıbrıs Türkleri olarak, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı “TÜRKSOY” sayesinde dünyaca ünlü sanatçılar, ressamlar, şairler ve yazarlar ile bir araya gelerek ortak kültürel organizasyonlara katılabilme imkânına sahip olabildik.

Sanatçılarımız TÜRKSOY sayesinde dünyanın pek çok yerlerinde açılan sergilerde eserlerini sergileyebiliyor, sanatsal faaliyetlerde ve konserlerde ülkemizi temsil edebilme imkânına sahip oluyor. Yine TÜRKSOY sayesinde yıllar içerisinde dünyaca ünlü pek çok ünlü sanatçıları, tiyatrocuları, ressamları, yazarları, opera sanatçıları ve kültür insanlarını KKTC’de ağırlayarak sanat severlerimizin kendilerini yakından izleme imkanına sahip olabildik. Bu bağlamda iyi ki TÜRKSOY var diyoruz. Teşekkürler TÜRKSOY…

Bu yıl Türksoy Opera Günleri KKTC’de 21. kere düzenlendi. Dile kolay 21 yıl. Bu yılki Türksoy Opera Günleri’nin açılış törenine katılmak üzere ülkemize gelen Türksoy Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, sosyal medya hesabından konuyla ilgili olarak çok çarpıcı bir paylaşımda bulundu.

Türksoy Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Purtaş, paylaşımında “Türksoy Opera Günlerinin KKTC’de 21. defa düzenlenmesi, Girne’nin Türk dünyasının opera yıldızlarını 20 yılı aşkın süredir aralıksız ağırlaması Kıbrıs Türkleri için gurur kaynağıdır. KKTC Türk dünyası operacılarının buluşma noktası, Türksoy Opera Günleri ise Girne’nin markasıdır” diye yazdı. Sayın Purtaş’a bu güzel ve çarpıcı değerlendirmelerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Kıbrıs Türk sanatseverleri Türksoy sayesinde yıllardır çok çeşitli zengin içerikli sanatsal etkinlikleri yakından takip edebilme olanağına sahip olmuştur.

“TÜRKSOY” ile KKTC arasındaki ilişkilerin kurulup geliştirilmesinde Sayın Güler Fedai’yi de bu arada anmadan geçemeyeceğim. Sayın Fedai, Ankara Büyükelçiliğinde Kültür Ataşesi olarak görev yaptığı yıllardan başlayarak tüm Kıbrıs Türklerinin gönüllerini fethetmiş önemli bir değerimizdir. Sayın Fedai’nin hâlâ TÜRKSOY organizasyonu içerisinde görev almaya devam etmesi de bizler için çok büyük bir kazanımdır. Bu nedenle kendisine katkılarından dolayı teşekkürü bir borç bilirim.

Uzun yıllardır Türksoy’u devraldığı yerden büyük bir başarı ile devamlı ileriye taşıyan Genel Sekreter Düsen Kaseinov Beyefendi’ye de genelde Türk dünyasına ve özelde de KKTC’ye vermiş olduğu desteklerinden dolayı teşekkür etmek isterim. Kıbrıs Türk kültürüne gönül vermiş insanları uzun yıllardır dünyanın pek çok yerinde yapılan uluslararası organizasyonlara “TÜRKSOY” sayesinde katılabilmektedir.

TÜRKSOY, ülkeler arasındaki işbirliği sayesinde Bilge Kağan’dan Dedem Korkut’a, Kaşgarlı Mahmut’tan Kutadgu Bilige, Alpamış’tan Köroğlu’na Türk Dünyası’nın sahip olduğu zengin kültürel mirasın canlandırması, Lefkoşa’yı Bişkek’i, Astana’yı Üsküp’ü, Bakü’yü Kazan’ı daha yakından tanıması, kalplerin birlikte atması hedeflenerek kurulmuş bir kültür organizasyonudur.

TÜRKSOY’un kültürel çalışmaları sayesinde Yunus Emre’nin yaratılana Yaradan’dan ötürü sevgisi, Mevlana’nın bütün insanlığa kucak açan hoşgörüsü, Korkut Ata’nın öğütleri savunularak gün geçtikçe daha geniş kitlelere yaygınlaştırılmaktadır. Bunlar günümüzde tam da dünyamızın en çok ihtiyaç duyduğu değerlerdir.

Ambargolar altında uzun yıllardır mücadele vermekte olan Kıbrıs Türkü TÜRKSOY’un kültürel anlamda kendisine vermiş olduğu desteğe teşekkür eder ve bunu asla unutmaz. İyi ki “TÜRKSOY” var. 25. doğum günün kutlu olsun.