TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
Kurumumuz Bünyesinde Araştırma Asistanı Alınacaktır

BAŞVUR
TÜRKSAM Burslu Uzman Yetiştirme Programı

BAŞVUR
DUYURULAR
İzmir’in Dağlarında Yunan Askerleri

“İzmir’in dağlarında çiçekler açar” sözü artık şarkılarda ve marşlarda kaldı çünkü İzmir’in dağlarında artık Yunan askerleri dolaşıyor. Hem de elini kolunu sallayarak. 15 Mayıs 1919’da İzmir’e çıkan Yunan askerleri, 3 yıl 3 ay 25 gün sonra 9 Eylül 1922’de İzmir’de denize döküldü. 2004 yılında İzmir Koyun Adası’nı işgal eden Yunan askerleri ise tam 14 yıldır mevcudiyetini sürdürüyor.

Eski Yunan Savunma Bakanı Dimitri, 26 Haziran 2014’te İzmir Koyun Adası’na gelerek Yunan bayrağının altında işgalci Yunan askerleri ile birlikte Türkiye’ye meydan okudu. Adada konuşlu Yunan Askeri Üssü’nde denetlemelerde bulunan Dimitri, egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı. Türk düşmanı işgalci Dimitri, Türkiye Cumhuriyeti’ne ait adalarda egemenlik ve bayrak gösterisi yaparken ve Türkiye’ye meydan okurken olan biten seyredildi. Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi.

1 Kasım 2014’te Savunma Bakanlığı görevi sona eren ve Avrupa Birliği Göç İşleri Komiserliği’ne atanan Dimitri, aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine İstanbul’a geldi. Erdoğan, Türk topraklarında ve Yunan bayrağı altında Türkiye’ye meydan okuyan işgalci Dimitri’den hesap sormak yerine Dimitri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tebrik edildi. Erdoğan, geçen yıl Atina’ya yapacağı ziyaret öncesinde, 27 Kasım 2017’de Dimitri ile Ankara’da tekrar görüştü. 9 Temmuz 2018 Pazartesi günü, Beştepe’de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni’ne davet edilen ve katılan yabancı konuklar arasında Türk düşmanı işgalci Dimitri de vardı. Dimitri, törene AB Göç İşleri Komiseri sıfatıyla katıldı.

Meydanı boş bulan Yunanistan 2,5 yıl önce 14 Nisan 2016’da İzmir Koyun Adası’nda Hava Savunma Tatbikatı yaptı. Tatbikata Yunan Kara Kuvvetleri birlikleri katıldı. Tatbikatta görevli Yunan uçaksavar silahları, bölgede uçan Türk uçaklarını hedef olarak belirledi.

Yunan Cumhurbaşkanı ve Başkomutanı Pavlopoulos 19 Temmuz 2017’de, İzmir Koyun Adası’na gelerek egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı ve Türkiye’ye meydan okudu. Yunan Savunma Bakanı Kammenos, 8 Nisan 2018’de İzmir Koyun Adası’na tekrar gelerek işgalci Yunan askerleri ile birlikte egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı ve Türkiye’ye meydan okudu.

Bütün bunlar olup biterken Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi. 9 Eylül 1922’de zafer kazanan Türkiye, büyük bir hezimetle karşılaştı ve cumhuriyet tarihinin ilk ve en büyük toprak kaybını yaşadı.

CHP Eski Milletvekili Onur Öymen, 26 Kasım 2004’te yazılı soru önergesi vererek adalarımıza çekilen Yunan bayraklarını sordu. Hükümet soru önergesine cevap vermeyerek adaları Yunan askerlerine teslim ettiklerini zımnen ve hukuken kabul etti. Mevcut durum itibarıyla 18 Türk adası ve 1 Türk kayalığı, 14 yıldır Yunan işgali altında olup adalarda 13 Yunan askeri üssü faaliyet gösteriyor. İzmir, Aydın ve Muğla il sınırları içindeki adalarımızda 5 binden fazla Yunan askeri elini kolunu sallayarak dolaşıyor.