TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
DUYURULAR
Kardak Kayalıkları da Yunanistan’a Mı Teslim Edildi?

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, dün istifasının ardından helikopterle Kardak adalarına uçtu ve havadan çelenk attı. Bakan Kammenos, dün yaptığı istifa duyurusunun ardından askeri bir helikoptere binerek Kardak adalarına uçtu. Adalara havadan çelenk atan Kammenos, görüntüleri sosyal medya hesabından yayınladı. Kammenos açıklamasında, “Yolculuğumuz başladığından bu yana son sahne” ifadelerini kullandı.

Kardak Kayalıkları üzerinde yaşananları ve Yunanistan’ın son provokasyonunu Milli Savunma Bakanlığı E. Genel Sekreteri Ümit Yalım, TÜRKSAM için değerlendirdi.

“İstifa Eden Kammenos’tan Kardak’a Çiçek”

18 Türk adası ve 1 Türk kayalığından sonra şimdi de Kardak Kayalıkları mı teslim edildi? Yunan Hükümeti’ndeki görevinden 13 Ocak 2019’da istifa eden Panos Kammenos, istifasının ardından aynı gün askeri helikopter ile Kardak Kayalıkları’nın üzerinden uçtu. Kammenos ile ilgili haber ve fotoğraflar Yunan Savunma Bakanlığı resmi internet sitesi ve kalymnos-news.gr adlı haber sitesinde yayımlandı.

Kammenos’u taşıyan Yunan askeri helikopteri hiçbir engelle karşılaşmadan Türk hava sahasında uçtu ve Türk hava sahasını tam 6 mil ihlal etti. Kammenos, 1996’daki Kardak Krizi sırasında hayatını kaybeden Yunan askerlerinin anısına denize çelenk attı. Çelenk üzerinde Yunan bayrağının renklerini taşıyan mavi beyaz şeritlerin olması dikkat çekti.

Kammenos, anılan çelenk ile Kardak Kayalıkları’nın Yunanistan’ın egemenliğinde olduğu mesajını verdi. Kammenos, Kardak Kayalıklarının üzerinde egemenlik ve bayrak gösterisi yaparken Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi.  İç Hizmet Kanunu Madde 35’e göre, Hükümet Direktifi verilmese dahi, Türk Silahlı Kuvvetleri, yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmakla görevlidir. Yurt dışından gelerek Türk Hava Sahasını 6 mil ihlal eden Yunan askeri helikopterine neden önleme yapılmadı?

Yunanistan Hava Sahasını Fiilen 12 Mile Çıkardı!

Panos Kammenos, daha önce de 28 Ocak 2016 ve 1 Ocak 2017 tarihlerinde askeri helikopter ile Kardak Kayalıkları’nın üzerinden uçarak denize çelenk atmıştı.

Yunan Genelkurmay Başkanı Oramiral Apostolakis de 05 Şubat 2018’de Mirage 2000-5 savaş uçağı ile Türk hava sahasında uçarak Kardak Kayalıkları’na sanal hava taarruzu yapmıştı.

Mevcut durum itibarıyla Yunanistan hava sahasını 10 milden 12 mile çıkardı. Önceki dönemlerde 10 millik Yunan hava sahası tanınmıyordu. Kardak hava sahasının Yunanistan’a devredilmesi, Kardak Kayalıkları’nın da Yunanistan’a teslim edildiği anlamına gelir. Bu konuda Türk Kamuoyuna derhal açıklama yapmalıdır.