Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Kazakistan'ın Yeni Başbakanı Oljas Bektenov Oldu

Kaynak: TRT AVAZ, 06 Şubat 2024

Kazakistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Bektenov’un başbakan olarak atanmasına ilişkin kararı imzaladı. Böylece Bektenov, ülkenin yeni başbakanı oldu.

Anayasa gereği Mecliste en çok koltuğa sahip Amanat Partisinin önerisi üzerine Cumhurbaşkanı Tokayev’in başbakanlığa adaylığını sunduğu Bektenov'un ismi, Kazakistan Parlamentosunun alt kanadı Meclis tarafından da onaylandı. Tokayev, Mecliste yaptığı konuşmada, Amanat Partisinin aday gösterdiği Bektenov’u kendisinin de desteklediğini söyledi.

TÜRKSAM Haber Analiz

5 Ekim günü Kazakistan’da, Alihan İsmailov başkanlığındaki hükümet istifa etti. Ülkenin yeni başbakanı ise Oljas Bektenov oldu. 2022 yılında halkın petrol fiyatlarının yükselmesi sonucu başlattığı protestoların büyümesi sebebiyle olağanüstü hâl ilan edilmişti. Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev hükümeti görevden alarak "ülkede istikrarı sağlamak için" akaryakıt fiyatlarını indirme sözü vermiştir. Bu şartlarda göreve gelen İsmailov ülkenin gidişatını durduramamış, muhtelif politik ve ekonomik açmazlar derinleşmiştir. Böylece uzun süre yönetimde kalamamıştır.

Yakın geçmişe bakıldığında, Kazakistan’da ilk defa hükümetin istifa etmediği görülmektedir. Siyasi istikrarsızlığın sıkça yaşandığı bu bölgede Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev 2019 yılında istifa etmiştir. Nazarbayev’in istifası ekonomik sorunlardan öte 28 yıllık görevinin ardından gelen yorgunluğu ve ülkenin yeni bir yüze ihtiyacı olmasından kaynaklanmıştır. Ancak istifaların sık yaşandığı ülkelerde siyasi istikrar sağlanamayacağı gibi, bu durum beraberinde ekonomik sorunları ve istikrarsızlığın sebep olduğu toplumsal buhranı getirir.

Yeni Başbakan Oljas Bektenov güçlü bir profile sahip. Cumhurbaşkanı Tokayev, yeni Başbakan ile ilgili; “Oljas Bektenov deneyimli bir devlet memuru. Ekonomi ve diğer alanlarda geniş bir bilgiye, yüksek organizasyon becerilerine sahip, disiplini, dürüst ve çalışkan. Dolayısıyla ülke ekonomisinin önündeki hedeflerin uygulanması için yeterli imkânlara sahip olacağımızı düşünüyorum” ifadesini kullandı. Bu ifadeler Tokayev’in yeni başbakana olan güvenini gösteriyor. Bektenov; Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı İdaresi, Astana Valiliği, Yolsuzlukla Mücadele Ajansı Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanlığı gibi devletin en önemli kurumlarında görev yapan bir başbakan. Her ne kadar istifa eden bir yönetimin arkasından gelmiş olsa da gidişatı olumlu yönde değiştirebilecek bir Başbakan.

Oljas Bektenov başkanlığındaki yeni hükümetin ilk genişletilmiş toplantısına katılan Tokayev, toplantıda gelecekteki hedeflerinden bahsetmiş ve yeni hükümetin ilk gündemi ekonomi politikaları olmuştur. Ekonomik büyüklüğü 2029'a kadar 450 milyar dolara çıkarmak için ülkenin her yıl en az yüzde 6 büyüme kaydetmesi gerektiği vurgulanmıştır. Tutarlı ve dinamik bir liberalleşme rotasının izlenmesi gerektiğine dikkat çekilmiştir. Bunun yanı sıra vergi politikasının etkinliğinin artırılması, yabancı yatırımın gelmesi için bürokrasinin azaltılması, yolsuzlukla mücadelenin sürdürülmesi, sanayi sektöründe reformun yapılması, tarımda yerli üretim payının artırılması ve ülkenin ulaşım ve lojistik potansiyelinin güçlendirilmesi gibi alanlarda hedefler belirlenmiştir.

Görülmektedir ki yeni hükümetin ana hedefi ekonomik alanda ilerleme sağlamak, yeni ekonomi politikaları ile ülkedeki sorunları azaltmaktır. Yeni Başbakan ile bu hedefler çok uzakta görülmemektedir. Bektenov’un tecrübeleri ve yeni uygulanacak politikalar ile ülkede yeni bir dönem başlayabilir.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle