Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Enflasyon Karşısında Eriyen KYK Burs ve Öğrenim Kredileri

Türkiye’de 2022 yılında KYK burs ve öğrenim kredisi alan toplam 1.362.733 öğrenciden 859.479’u öğrenim kredisi alırken, 503.254 kişi burs almaktadır.

Son 1 yıllık süreçte artan enflasyon ile birlikte öğrenciler yaşamını sürdürmekte zorluklar çekmektedir. Bu bağlamda öğrenciler için aylık ödenen KYK burs ve öğrenim kredi miktarı yetersiz kalmaktadır.

Son 1 yıla baktığımızda enflasyondaki artışa paralel olarak; yurt ücretleri, gıda fiyatları, konut fiyatları, enerji fiyatları vs. ortalama 2-3 kat artmıştır. Bu artışlar öğrencilerin yaşam şartlarını olumsuz yönde etkilemiştir. Enflasyona ek olarak, Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybı, öğrencilerin almış olduğu KYK burs ve öğrenim kredi miktarının dolar karşısında erimesine sebep olmuştur.

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında, KYK burs ve öğrenim kredileri 45 USD’a karşılık gelmekteydi. 2022 yılının Kasım ayına geldiğimizde ise yalnızca 1 USD artarak 46 USD’ye yükselmiştir. Bu son 20 yıldaki KYK burs ve öğrenim kredisinin USD karşısında en düşük değeridir. Raporumuzdaki grafiğe de göz atarsak son 10 yıldaki KYK burs ve kredilerinin dolar karşısında ne kadar değer kaybettiğini görebiliriz. KYK burs ve öğrenim kredisinin ne kadar yetersiz olduğunu asgari ücretteki oranına bakarak da tespit edebiliriz. Geçtiğimiz yıl asgari ücretin %23’ü olan KYK burs ve öğrenim kredisi miktarı, bu yıl yaklaşık %15 ile tarihin en düşük seviyesine gerilemiştir.

Peki önümüzdeki haftalarda açıklanacak olan yeni yıldaki KYK burs ve öğrenim kredisi miktarı ne olmalı? Bu sorunun cevabına herkes(!) gibi, enflasyonun üzerinde bir artış yapılmalı, kaybedilen alım gücü tekrar kazandırılmalı şeklinde cevap verilebilir. Enflasyon oranına paralel bir artış yapılması durumunda KYK burs ve öğrenim kredi miktarının lisans düzeyinde aylık 1500 TL civarında olması beklenmektedir. TÜRKSAM olarak geliştirdiğimiz istatistiksel makine öğrenmesi model tahminlerimize göre, lisans öğrencilerine ödenen aylık 850 TL olan burs ve öğrenim kredisinin yaklaşık %64.8 artarak 1400 TL olacağını öngörmekteyiz. Bu miktar yüksek lisans öğrencileri için 2800 TL ve doktora öğrencileri için 4200 TL olarak belirlenebilir.