Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Lukaşenko, S-400 ve İskender Sistemlerini Devreye Soktu

Kaynak: AA, 19 Aralık 2022

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya'nın Belarus'a sevk ettiği S-400 hava savunma sistemleri ile “İskender” yüksek hassasiyetli füze sistemlerini devreye soktuklarını söyledi.

Lukaşenko ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus’un başkenti Minsk’te gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Putin ile görüşmenin "yapıcı" ve "verimli" geçtiğini belirten Lukaşenko, "Ülkelerimizin güvenliğini sağlam şekilde sağlamak için gerekli tüm önlemleri almaya devam etme, askeri birliklerin hazırlığına ve savaş kabiliyetinin arttırılmasına öncelik verme ve tatbikatları sürekli düzenleme konusunda anlaştık." dedi.

Lukaşenko, iki ülkenin ortak askeri planlama yaptığını bildirerek, "Rusya ve Belarus’un kurduğu bölgesel birlik grubu çalışmalarına devam ediyor ve iki ülkenin askeri birliklerinin koordine edilmesine yönelik etkinlikler düzenleniyor." diye konuştu.

Ayrıca, Lukaşenko, Belarus ile Rusya’nın "özel mühimmat taşıyan" uçakların mürettebatını ortaklaşa eğitmeye başladığı bilgisini paylaştı.

Rusya, Belaruslu pilotların eğitimine sıcak bakıyor

Putin de Rusya ve Belarus’un güvenliğine yönelik ortak çalışmalar yürütmeye devam edeceklerini vurgulayarak, "İki ülkenin güvenliğini sağlamak için gerekli tüm önlemleri birlikte almaya, birliklerin eğitimine öncelik vermeye, muharebe hazırlıklarını artırmaya ve düzenli ortak tatbikatlar düzenlemeye devam edeceğiz." dedi.

Lukaşenko’nun, Belaruslu pilotların eğitimi konusunda Rusya ile iş birliğini sürdürme teklifine sıcak baktıklarına işaret eden Putin, "Belarus Cumhurbaşkanının, özel savaş başlıklarının olası kullanımı için yeniden donatılan Belarus savaş uçaklarındaki mürettebatın eğitimi için sunduğu önerilerin uygulanmasına devam etmenin mümkün olduğunu düşünüyorum." ifadesini kullandı.

TÜRKSAM Haber Analiz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, pazartesi günü Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile ülkenin başkenti Minsk’te bir araya geldi. Açılış konuşmasında ekonomi odaklı görüşmenin yapılacağını vurgulanmış olsalar dahi savunma bakanlarının görüşmede olması dikkat çekmişti.

Vladimir Putin, "Belarus, bizim için sadece on yıllardır karşılıklı çıkarlarımızı göz önünde bulundurduğumuz ve birlikte çalıştığımız iyi bir komşumuz değil, Belarus bizim için kelimenin tam anlamıyla müttefiktir." şeklinde ifadelerde bulunarak Belarus ile Rusya arasındaki sıkı ilişkinin altını çizmiş oldu.

İki liderin bir araya gelişinde dikkat çeken nokta, görüşme öncesi Belarus ordusunun muhtelif tatbikatlar gerçekleştirmesi oldu. Bu tatbikatlar soru işaretlerini beraberinde getirdi. Sorulardan en önemlisi Belarus’un Rusya müttefiki olarak savaşa katılıp katılmayacağıydı. Bu yöndeki sorular ve iddialara yanıt olarak Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bu tür raporların "asılsız" ve "aptalca" olduğunu söyledi. Bununla birlikte son zamanlarda Belarus’un Nisan 2022 tarihinden buyana askeri hazırlık ve tatbikatlarının artması, seferberliğin habercisi olabilecek askeri rezervlerin kapasitesini artırdığı anlamına geldiği şeklinde yorumlandı.

Belarus Rusya için joker mi?

Lukaşenko tarafından S-400 ve İskender sistemlerini devreye sokulduğunun açıklanması, ortak askeri planlar düzenlenerek Rusya ile koordineli bir eksende ilerlenmesi ve daha birçok konuda müşterek hareket edilmesi, Belarus silahlı kuvvetlerinin Ukrayna’da görevlendirilmesi olasılığını kuvvetlendirmektedir. Fakat Rusya’nın bu konuda aceleci olmadığı açık olmakla birlikte, müttefiki olan Belarus’u her olasılığa karşı savaşa hazırladığı görülmektedir.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle