TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
DUYURULAR
Mavi Vatan Tatbikatı’nda Ege Denizi Yunanistan’a Terk Edilmiş

Milletimizin heyecanla beklediği Mavi Vatan Tatbikatı 27 Şubat 2019’da başladı. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nca yayımlanan tatbikat duyurusunda, Mavi Vatan – 2019 Taktik Tatbikatı’nın 27 Şubat – 8 Mart 2019 tarihleri arasında Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz’de yapılacağı bildirildi. Tatbikat sırasında icra edilecek askeri eğitim ve atış eğitimlerinin yapılacağı deniz ve kara alanları da Seyir Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı tarafından tüm dünyaya duyuruldu. Yapılan duyurulara bakıldığında Mavi Vatan – 2019 Tatbikatı’nın sadece Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de yapıldığı, Ege Denizi Türk karasularında ve Ege Denizi’nin uluslararası sularında  hiçbir faaliyetin yapılmadığı açıkça görülüyor. Yani anılan tatbikatta, Ege Denizi Yunanistan’a terk edilmiş.

Seyir Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı’nın 0297/19 ve 0311/19 numaralı duyurularında Ege Denizi’nde yapılacak askeri eğitimlerin coğrafi koordinatları yayımlanmış. Ancak askeri eğitimlerin yapılacağı alanın haritası yayımlanmamış. Coğrafi koordinatları haritaya tatbik ettiğimizde askeri eğitimlerin İzmir Körfezi, Uzun Ada bölgesinde yapılacağı görülüyor. Yani tatbikat Ege Denizi Türk karasuları yerine iç sularda yapılıyor.

Seyir Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı’nın 0310/19, 0312/19 ve 0323/19 numaralı duyurularında Ege Denizi’nde yapılacak Atış Eğitimlerin coğrafi koordinatları yayımlanmış. Ancak atış eğitimlerin yapılacağı alanın haritası yayımlanmamış. Coğrafi koordinatları haritaya tatbik ettiğimizde atış eğitimlerin Saros Körfezi ile İzmir Körfezi bölgesinde yapılacağı görülüyor. Yani atış tatbikatları da Ege Denizi Türk karasuları yerine iç sularda yapılıyor.

Ege Denizi’nde işgal ettiği adalarımızda gerçek mermilerle tatbikatlar yapan Yunanistan’a, Mavi Vatan Tatbikatı ile karşılık vermemiz bekleniyordu. Ancak tatbikatın Ege Denizi yerine iç sularda yapılması beklentileri boşa çıkardı.

Tatbikatlar egemenlik ve bayrak gösterisi olup caydırıcılık görevini icra etmelidir. Ancak Mavi Vatan Tatbikatı’nın Ege Denizi Türk karasularında ve özellikle işgal edilen 18 Türk adası ve 1 Türk kayalığı bölgesinde icra edilmemesi son derece hayret ve üzüntü verici olup caydırıcı değildir. Bu uygulama ile 18 Türk adası ve 1 Türk kayalığı ile Ege Denizi’ndeki “Mavi Vatan”dan vazgeçildiği ve anılan bölgedeki egemenlik haklarımız ile deniz yetki alanlarının Yunanistan’a terk edildiği açıkça görülmektedir.

Yunanistan, Ege Denizi’nde ve özellikle 12 Ada bölgesinde askeri tatbikat ve atış eğitimleri icra ederken Türk Deniz Kuvvetleri’nin, askeri eğitim ve atış eğitimlerini iç sularda yapması ve Ege Denizi’nde sadece liman ziyaretleri yapması son derece düşündürücüdür. Yunanistan son olarak, 28 Mart 2018’de, Ege Denizi 12 Ada bölgesinde, Pyrpolitis Müşterek Harekâta Hazırlık Tatbikatı’nı icra etmiş ve tatbikata, Yunan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri birlikleri ile yüzer ve uçar unsurlar katılmıştı. Ayrıca Yunanistan Doğu Ege bölgesindeki adalarda değişik zamanlarda top, tank, uçaksavar v.b. ağır silah atışları yapıyor.

Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan Güven ve Güven Artırıcı Önlemler Paketi’ne göre Ege Denizi’nde turizm sezonu olan 15 Haziran – 15 Eylül tarihleri arasında tatbikat yapılmaması kararlaştırıldı. Ancak Mavi Vatan Tatbikatı anılan tarihler dışında icra edilmektedir. Henüz tatbikat bitmemiştir. Mavi Vatan Tatbikatı, 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı ile Ege Denizi Türk karasuları ve Ege Denizi’nin uluslararası sularında da icra edilmelidir.

Mavi Vatan Tatbikatı’nın tek olumlu tarafı Kıbrıs güneyinde atış eğitiminin yapılmasıdır. Kıbrıs güneyine ilave olarak Girit Adası güneyinde Türk kıta sahanlığında da Mavi Vatan Tatbikatı kapsamında askeri eğitim ve atış eğitimleri icra edilmelidir.