Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Norveç, İrlanda ve İspanya ile Birlikte Filistin Devletini Tanıyacak

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Stoere bugün yaptığı açıklamada, Norveç'in İsrail ile barışın sağlanmasına yardımcı olması umuduyla bağımsız bir Filistin devletini tanıyacağını söyledi. Kaynaklar açıklamada, İrlanda ve İspanya'nın da Filistin devletini tanıyacağını açıklayacağını söyledi. Avrupa Birliği üyeleri Slovenya ve Malta da son haftalarda bölgede kalıcı barış için iki devletli çözümün şart olduğunu öne sürerek tanımayı planladıklarını belirtmişlerdi.

Başbakan Stoere, 7 Ekim 2023 tarihinden buyana İsrail-Hamas Savaşı’nın gölgesinde insanlık dramı yaşanan Gazze’ye yönelik yaptığı açıklamada, "On binlerce ölü ve yaralının olduğu bir savaşın ortasında, hem İsrailliler hem de Filistinliler için güvenli bir yuva sağlayabilecek tek şeyi hayatta tutmalıyız: Birbirleriyle barış içinde yaşayabilecek iki devleti" dedi. Norveç Başbakanı Jonas Gahr Støre ve Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide düzenledikleri basın toplantısında, ülkelerinin de 28 Mayıs'tan itibaren Filistin'i bir devlet olarak tanıyacağını duyurdular.

İrlanda Başbakanı Simon Harris ise Filistin'in, İrlanda'nın İngiltere'ye karşı verdiği bağımsızlık savaşı sonrasında kazandığı egemen bir devlet olarak tanınma hakkının aynısını hak ettiğini söyledi. Ancak İrlanda'nın Batı Şeria'da İsrail ile Filistin yönetimi arasında yeniden başlayan diplomasiyi görmeyi umduğunu ve Hamas'a diplomatik bir cankurtaran halatı atmadığını vurguladı. Harris'in yanında yer alan İrlanda Dışişleri Bakanı Micheál Martin, Filistin devletinin tanınmasının İsrail'i Filistin Yönetimi ile eşit şartlarda müzakereleri yeniden başlatmaya teşvik etmesi gerektiğini söyledi. Martin, "Tarafların gelecekte eşit olarak, iki devlet olarak, doğrudan müzakerelerle nihai bir anlaşmaya varma sorumluluğuyla bir araya gelmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

En başından beri Filistin’in devlet olarak tanınması gayreti içerisinde olan İspanya Başbakan Pedro Sánchez ise yönelik şunları söyledi: “Bir şeyi açıklığa kavuşturmak istiyorum; bu tanınma kimseye karşı değil, takdir ettiğimiz bir halk olan İsrail halkına karşı değil. Ve geçmişi İspanya'ya bağlı olan, hayranlık uyandıran bir halk olan Yahudilere karşı tavrı ise çok daha azdır. Bu durum, bazı [aşırı sağcı] Vox milletvekillerinin söylediği gibi, meseleyi fırsata çevirmek amacıyla Hamas'ın lehine de değil.”

İsrail, İrlanda ve Norveç'teki büyükelçilerini 'derhal geri çağıracağını' duyurdu

İsrail, İsrail'in İrlanda ve Norveç'teki büyükelçilerinin "derhal geri çağrılması talimatını" verdi. İsrail dışişleri bakanı Israel Katz, X'teki yaptığı paylaşımda:

‘İsrail'in İrlanda ve Norveç'teki büyükelçilerinin, bu ülkelerin Filistin devletini tanıma kararları ışığında istişarelerde bulunmak üzere derhal geri çağrılması talimatını verdim. İrlanda ve Norveç'e açık ve net bir mesaj gönderiyorum: İsrail, egemenliğini baltalayan, güvenliğini tehlikeye atanlar karşısında sessiz kalmayacaktır.

Bugün ki karar Filistinlilere ve dünyaya bir mesaj gönderiyor: Terörizm karşılığını verir. Hamas terör örgütünün Holokost'tan bu yana en büyük Yahudi katliamını gerçekleştirmesinin ve dünyanın tanık olduğu iğrenç cinsel suçların ardından bu ülkeler, Filistin devletini tanıyarak Hamas'ı ve İran'ı ödüllendirmeyi tercih etti.

Bu ülkelerin bu çarpık adımı, 10 Eylül kurbanlarının anısına yapılan bir haksızlık, 128 rehinenin iade edilmesine yönelik çabalara bir darbe ve barış şansını baltalayan ve İsrail'in barış şansını sorgulayan Hamas ve İranlı cihatçılara bir destektir. kendini savunma. İsrail sessiz kalmayacak, bunun daha ciddi sonuçları olacak. İspanya, Filistin devletini tanıma niyetini yerine getirirse ona karşı da benzer bir adım atılacak. İrlanda-Norveç çılgınlığı bizi caydırmıyor; Hedeflerimize ulaşmaya kararlıyız: vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak, Hamas'ı dağıtmak ve rehineleri eve getirmek. Bunlardan başka haklı sebepler yoktur.’

Kaynak: https://www.politico.eu/article/ireland-other-european-countries-to-recognize-palestinian-statehood/

https://www.reuters.com/world/norway-recognise-palestinian-state-nrk-aftenposten-report-2024-05-22/

https://www.theguardian.com/world/live/2024/may/22/israel-gaza-war-hamas-palestinian-state-middle-east-benjamin-netanyahu

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle