TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
DUYURULAR
Racu’nun Teröristlerden Temizlenmesinin Afrin Operasyonu’na Etkileri

Türk Silah Kuvvetleri'nin (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları ile birlikte devam ettirdiği Zeytin Dalı Harekatı’nın 45. gününde 2777 terörist etkisiz hale getirildi. Harekatta son olarak Şeyh Hadid dahil 7 yerleşim bölgesi ile Racu ve Cinderes’ten Afrin’e ulaşan yolların kontrol altına alınmasıyla Türk askerinin etkinliğinin arttığı ifade edildi.

TÜRKSAM Güvenlik Araştırmaları Uzmanı Muhtar Can, Afrin’de devam eden operasyonu TRT Radyo Haber’de yayınlanan Bahadır Şerif Onaran'ın hazırladığı Radyo Ajandası’nda değerlendirdi.

“Türk Bayrağını Cinderes’e Dikmeye Az Bir Zaman Kaldı”

Öncelikle, vatan için gözünü kırpmadan canını veren şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun. Son gelişmeleri ve çatışma sahasındaki durumu şöyle özetleyebiliriz; önceki gün Racu’nun alınmasına müteakip kuzeyde Bülbül ve batıda Racu’nun ardından Şeyh Hadid köyü kurtarılan üçüncü önemli belde olmuştur. Böylece Racu ile Cinderes arasında bulunan stratejik bir bölge daha kazanılmıştır. Bu alanda bulunan iki önemli köy olan Mustakan ve Hacı Halil köyleri de terör örgütünden temizlenmiştir. Şeyh Hadid’in alınmasıyla Racu ve Cinderes arası genişletilmiş ve güven altına alınmıştır. Bu bölgeden Afrin’e giden yolda birliklerimizin intikali ve lojistik akımın sağlanması bakımından da önemlidir. Şimdi sırada Cinderes vardır. Cinderes bölgesindeki teröristlere ait barınak, mevzi ve toplanma alanları fırtına obüsleriyle vurulmaya başlanmıştır. Savaş uçaklarımız da bölgede üzerine düşeni yapmaktadır. Belirtmek gerekir ki, sahada varlığımız ve kararlığımız bizi mutlaka hedefe ulaştıracaktır, bundan hiç kuşkumuz yok. Burada önemli bir önceliğimizi de hatırlatmak isterim şehitlerimizin ve sivil zayiatının en aza indirilmesi için azami dikkat gösterilmekte ve birliklerimiz adım adım bu hassasiyetle ilerlemektedirler. Bayrağımızı Cinderes’e dikmeye de az bir zaman kalmıştır. Afrin’e bir tek güney bölgesinde açık bir alan var, sadece terör örgütlerine oradan bir takviye olabilir. Onun dışında hilal şeklinde etrafları kuşatılmış durumda, ne yaparlarsa yapsınlar, silahlı kuvvetlerimizle başa çıkmak mümkün değil.