Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Refah’a Kara Harekâtı

Kaynak: AA, 08 Mayıs 2024

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'a saldırıların süreceğini söyledi. Askerlere seslenen Gallant, dün İsrail ordusuna Refah'a girmeleri emri verdiğini belirtti. Gallant, Refah Sınır Kapısı'nın da işgal edilmesi talimatı verdiğini kaydederek, "Bu operasyon, Refah bölgesinde ve Gazze Şeridi'nin tamamında Hamas'ı ortadan kaldırıncaya veya ilk rehine geri dönene kadar devam edecek." ifadesini kullandı. İsrailli esirlerin serbest bırakılması için "taviz vermeye hazır olduklarını" ileri süren Gallant, esir takası olmazsa Gazze'ye yönelik saldırıları "derinleştireceklerini" söyledi.

TÜRKSAM Haber Analiz

İsrail-Hamas Savaşı’nın ilk günlerinde Gazze Şeridi’ndeki saldırılardan kaçan yaklaşık 1.5 milyon kişi Mısır sınırında bulunan Refah’a zorunlu göç etti. İsrail sırayla Filistin halkının göç ettiği bölgelere saldırmaya başladı. Son olarak, ateşkes görüşmeleri konuşulurken, Refah’a saldıracağını duyurdu. Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Katar ve Mısır'a, Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirmişti. Bunun üzerine İsrail’in saldırıya geçmesi bu sorunun diplomasi yoluyla çözülemeyeceğini göstermektedir.

Refah’a yapılacak bir saldırı bölgeye sığınan 1.5 milyonun üzerindeki insan için katliam anlamına gelmektedir. İsrail’in daha önce işlediği savaş suçları da dikkate alındığında sivillere saldırmaktan geri durmayacağı da açıktır. Uluslararası toplumun gönderdiği yardımlar ile yaşamlarını idame ettiren Filistin halkının, Birlemiş Milletler’in "Bu insani yardım sokamadığımız anlamına geliyor. 3 binden fazla akut gıdasızlıkla mücadele eden çocuğa ulaştırmamız gereken gıda malzemelerine de erişimimiz yok. Aynı zamanda yakıt da yok." açıklamasının ardından nasıl devam edecekleri ise meçhul.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, "Başkan Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya, Refah'a yönelik kara saldırısına ilişkin endişelerini 'açık bir şekilde' iletti." açıklamasıyla ABD’nin bu saldırıyı desteklemediğini belirtti. Ancak İsrail ordusunun, kendilerine, "sınırlı bir operasyon" olduğunu ilettiğini söyleyen Kirby, İsrail'in bu adımı "Hamas'ın Gazze'ye silah aktarmasını engellemek amacıyla" attığını savunarak yine müttefiki İsrail’i desteklemiştir. Zaten İsrail’in böyle bir müdahaleyi ABD’nin onayı olmadan gerçekleştirmesi düşük bir ihtimaldir.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, "Refah'a yapılacak bir harekât tüm dünyayı etkileyecektir. İsrail'in işgal ettiği Refah sınır kapısının Gazze kısmından derhal çekilmesi şarttır." Diyerek Türkiye’nin tavrını bir kez daha vurgulamıştır. Refah’a yapılan saldırı devam ettikçe Filistin halkı için geri dönülemez kayıplar verilecektir. Bu sorunun artık diplomasi ve ateşkes yoluyla çözülmeyeceği görülmektedir. Askeri müdahale gerekli olsa da bu müdahaleyi yapma yetkisi bulunan kuruluşlar ABD’nin domine ettiği kuruluşlar olması sebebiyle hiçbir zaman ihtimal dahilinde olmayacaktır.