Kurumumuz Bünyesinde Stajyer Alınacaktır.

13 Şubat 2023

Staj Başvurusu
Kurumumuz Bünyesinde Grafik Tasarım Uzmanı Alınacaktır!

13 Mart 2023

İş Başvurusu
DUYURULAR
Rus Diplomat:

Kaynak: TASS Haber Ajansı, 22 Aralık 2022

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, "Görünüşe göre Zelensky'nin söyleyecek hiçbir şeyi yok, yapabileceği tek şey kabalık" diyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile ABD lideri Joe Biden arasında Washington'da gerçekleşen görüşmenin, Ukrayna ve ABD'nin barış değil, daha fazla düşmanlık peşinde olduğunu gösterdiğini belirtti.

Rus Diplomat Zaharova, "Washington'daki görüşmeler ne Ukrayna'nın ne de ABD'nin barış istemediğini gösterdi. Onlar sadece savaşmaya devam etmeye kararlılar. Müzakereler hakkında, Rusya ile herhangi bir iletişim hakkında bir şey duydunuz mu?" ifadelerinde bulundu.

TÜRKSAM Haber Analiz

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlangıcından bu yana ilk yurt dışı seyahatinde bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, 21 Aralık’ta Washington’a gitti. Zelenskiy, ABD Kongresinde Cumhuriyetçiler ve Demokratların ortak katıldığı bir oturumda Kongre üyelerine hitap ederek Ukrayna’nın asla teslim olamayacağını belirterek Rusya ve İran’ı "terör devleti" olmakla suçlamıştır. Yapmış olduğu açıklamalardan en önemlisi de finansal destek için de teşekkür ederek, "Paranız sadaka değil, küresel güvenlik ve demokrasiye yapılan bir yatırımdır.” şeklinde ifadede bulunmuş olmasıydı. Bu açıklama, Amerika’nın Ukrayna’ya destek olmasına karşı çıkan bazı Cumhuriyetçiler tarafından yapılan eleştirilere yönelik, savaşın etki alanında sadece Ukrayna olmadığını, Rusya’nın oluşturduğu tehdidinin küresel güvenlik zemininde değerlendirilmesi gerektiğine ilişkin bir mesajdır.

The Hill Newpaper ‘ın haberine göre Zelensky konuşmasında, ABD desteğinin, Rusya'nın bombardıman ve saldırıların her gün devam ettiği ve ülkenin ısı ve elektrik şebekelerini ciddi şekilde etkilediği Ukrayna'daki savaşının sonunu hızlandırmaya yardımcı olabileceğini ifade etmiştir. Zelenskiy’nin bu ziyareti, Rusya'nın kış harekâtına devam etmesi nedeniyle Kongre'nin Ukrayna'ya yönelik 45 milyar dolarlık ek askeri, ekonomik ve insani yardımı geçirmeye hazırlandığı sırada gerçekleştirmiştir. Kongre'nin Ukrayna’ya yönelik 45 milyar dolarlık yardım paketi hem partilerin hem de meclislerin güçlü desteğini yansıtmış olsa da dışa aktarılacak bu para hem cumhuriyetçi kanattaki bazı siyasetçilerin hem de Amerikalıların bir kesimini bu konuya destek vermediği bilinmektedir. The Hill Newspaper’ın aktardığı üzere, Zelenskiy’in konuşmasına yönelik Cumhuriyetçi taraftan hem destekleyici hem de eleştirici yönde tepkiler ortaya çıkmıştır. Ukrayna’ya yönelik yardım paketinin mecliste onay aşamasındayken Zelenskiy’nin Amerika ziyaretini gerçekleştirmesi muhalifleri de ikna etme ve tam destek alma çabasının göstergesidir.

Rusya tarafında geniş yankı uyandıran bu ziyaret, Amerika ve Ukrayna’nın barışçıl bir zeminde siyaset üretmediği şeklinde yorumlandı. Fakat her iki tarafın barıştan beklentisi ve koşulları farklılık göstermektedir. Amerika ve Avrupa’nın Rusya’ya yönelik barış politikası uygulayabilmesi için Rusya’nın Ukrayna’da işgal etmiş olduğu topraklardan tamamıyla çekilmesi gerekmektedir. Rusya’nın ise Amerika ve Avrupa ile barış noktasında bir araya gelebilmeleri için Ukrayna’ya desteklerini tamamıyla kesmesi gerekmektedir ki bu beklentiler çerçevesinde yakın gelecekte barış durumu gerçeklikten uzaktır.

Bu ziyaretin savaşın seyrini değiştireceğine ve Ukrayna’nın savaş sahasında güçleneceğine ilişkin birçok yorum yapılmıştır. Fakat öncelikli olarak bu ziyaretin amacına yönelik tablo net bir şekilde ifade edilmelidir. Bir yıla yakın süredir Rusya’ya karşı direnen Ukrayna’nın temel dayanağı Amerika ve Avrupa’nın vermiş olduğu destek olmuştur. Rusya Ukrayna Savaşı’nın koşullarına Avrupa özelinde bakıldığında, savaşın maddi yükümlülüğü Ukraynalı mültecilerle daha da artmakta, Avrupalı ülkeler hem gıda hem de enerji tedariği konusunda müşkül bir süreçten geçmektedir. Avrupa Ukrayna’ya tam destek vermesi ve bu desteğin çeşitli paketler dahilinde sürekli artırılacağı yönünde açıklamalar gelmesi, Avrupa’yı yıpratan bu süreçte içerisinde bulunduğu koşullara ilişkin memnuniyetsiz söylemlerde bulunan tarafların olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. ABD'de tarafında ise bazı Sağcılar arasında Ukrayna’ya verilen desteğe karşı aktif bir muhalefet bulunmaktadır. Muhalif taraf savaşı bir kaynak israfı ve Biden liderliğindeki bir tür solcu komplonun parçası olarak değerlendirmektedir. Bu bağlamda Ukrayna’nın Amerika ziyareti muhalif seslere yönelik mesaj içerirken yardımların sürdürülmesi gerekliliğine ilişkin Avrupa’yı da motive edici ve destekleyici bir nitelik taşımaktadır. Bunun yanı sıra savaş alanında Ukrayna cephesinde morallerin yükseltilmesi ve motivasyonun sağlanması için de önemlidir. 

Bu ziyaretle birlikte Ukrayna’ya yönelik desteğin devam edeceği ve Rusya konusunda taviz verilmeyeceği anlaşılmış oldu. Zelenskiy, Washington'dan tam destek aldığını göstermeye devam ederken, ABD Başkanı Joe Biden ile yapmış olduğu bu görüşmenin ardından hem Ukrayna’nın hem de Rusya'nın savaştaki duruşunu sertleştireceği beklenilmektedir.