TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

27.10.2022

BAŞVUR
Kurumumuz Bünyesinde Araştırma Asistanı Alınacaktır

21.09.2022

BAŞVUR
TÜRKSAM Burslu Uzman Yetiştirme Programı

27.10.2022

BAŞVUR
DUYURULAR
Rusya’dan Açıklama: Tahıl Sevkiyatı Anlaşması Uzatılabilir

Kaynak: AA, 15 Kasım 2022

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD ve AB'nin tahıl anlaşması ile ilgili BM'ye yazılı vaatlerde bulunduğunu belirterek, "Bunlar uygulanırsa, Rus gübre ve tahılının sevkiyatı üzerindeki engeller kaldırılacak." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve Avrupa Birliğinin (AB) tahıl anlaşması ile ilgili Birleşmiş Milletlere (BM) yazılı vaatlerde bulunduğunu belirterek, "Bu vaatler, iyi niyeti içeriyor gibi görünüyor. Bunlar uygulanırsa, Rus gübre ve tahılının sevkiyatı üzerindeki engeller kaldırılacak." dedi.

Lavrov, G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere bulunduğu Endonezya’nın Bali Adasında gazetecilere açıklama yaptı.

Rusya'nın hangi şartlar doğrultusunda tahıl anlaşmasını uzatacağı yönündeki soruyu cevaplayan Lavrov, bu şartların kolay olduğunu ve söz konusu anlaşmada yer aldığını belirtti.

Sergey Lavrov, tahıl anlaşmasının, Rus tahılının sevkiyatı üzerindeki engellerin kaldırılmasını da içerdiğine dikkati çekerek, şimdilik bu konuda herhangi bir ilerlemenin olmadığının altını çizdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bugün görüştüğünü aktaran Lavrov, şunları kaydetti:

“Genel Sekreter, ABD ve AB'nin kendisine kâğıt üzerinde de vaatler verdiğini aktardı. Bu vaatler, iyi niyeti içeriyor gibi görünüyor. Bunlar uygulanırsa, Rus gübre ve tahılının sevkiyatı üzerindeki engeller kaldırılacak. Ancak, mesele kağıt değil, bunların uygulanmasıdır. Genel Sekreter, bunun kendisi için öncelikli bir konu olduğuna yemin etti. Bunun gerçekleşeceğini umuyorum.”

"Ukrayna müzakere sürecini frenliyor"

Lavrov, Rusya ve Ukrayna arasındaki barış müzakere sürecine değinerek, "bu süreci Ukrayna yönetiminin frenlediğini" dile getirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin, Rusya ile müzakereleri yasaklayan bir karar imzaladığına dikkati çeken Lavrov, "Müzakerelerden vazgeçmediğimizi defalarca teyit ettik. Ukrayna, müzakerelerden vazgeçti. Ukrayna, müzakere etmekten ne kadar çok kaçınırsa, o kadar zor anlaşma olacak." diye konuştu.

Sergey Lavrov, ABD'nin, Rusya ile Ukrayna'nın müzakereleri için zemin hazırladığı yönündeki iddiaların “söylenti” olduğunu vurgulayarak, "Bu söylentiler sürekli ortaya çıkıyor ve kayboluyor. Bunları artık dikkate almıyoruz. Batı'nın, Zelenskiy'i disiplin etme ve kendisine, bu şekilde devam edilemeyeceğini anlatma konusunda istekli olduğunu görmek istiyoruz." ifadesini kullandı.

Zelenskiy'nin G20 zirvesindeki konuşmasına değinen Lavrov, "O, Batı'nın herhangi bir tavsiyesini şimdilik dinlemiyor. Zelenskiy, savaşta Rusya karşıtı ve saldırgan retoriğini kullandı." değerlendirmesinde bulundu.

"AB ve NATO, Ukrayna’da hibrit savaşın tarafları oldu"

Ukrayna'da "hibrit" savaşın devam ettiğini belirten Lavrov, bu savaşın Batı tarafından hazırlandığını ve başlatıldığını söyledi.

Lavrov, "AB ve NATO, Ukrayna'da hibrit savaşın hibrit tarafları oldu. Bu, silah sevkiyatı, askerlerin eğitimi, istihbarat bilgilerinin paylaşılması desteği, hedeflerin belirlenmesi konusundaki yardımı kapsıyor. Amerikalılar bunu yapıyor." sözlerini sarf etti.

TÜRKSAM Haber Analiz

Karadeniz Tahıl Girişimi Anlaşması, 22 Temmuz 2022 tarihinde 120 gün süreliğine imzalanmıştı. Anlaşma süresinin sonuna doğru yaklaşırken, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ülkelerinden tahıl anlaşmasının uzatılmasına ilişkin talepler artmaya başlamıştır. Sivastopol limanında tahıl gemilerine yönelik saldırılar gerçekleşmesi sonucu 29 Ekim’de Rusya anlaşmayı askıya almıştı. Rusya, Türkiye’nin arabuluculuğu ile birlikte anlaşmayı 2 Kasım’da tekrar yürürlüğe sokmuştu. Bu tecrübe doğrultusunda taraflar oldukça tedirgin durumda.

Avrupalı ülkelerden tahıl anlaşmanın uzatılmasına ilişkin çağrılar artarken, Rusya, Birleşmiş Milletlerin müzakere taleplerini kabul etti. 11 Kasım’da, Birleşmiş Milletler yetkilileri ve Rus heyeti, tahıl ve gübre ihracatının uzatılması ve küresel gıda krizinin çözümü için tahıl sevkiyatı anlaşmasının önemine değinerek anlaşmanın yenilenmesini görüştü. BM Cenevre Ofisi Sözcüsü Alessandra Vellucci, toplantıya ilişkin yaptığı açıklamada, Rusya’dan yapılan ihracatın kolaylaştırılması hususunda sürekliliğin umulduğunu belirtti. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Rusya ile Birleşmiş Milletler (BM) arasında tahıl anlaşmasının uzatılması konusunda gerçekleşen müzakerelerin yapıcı olduğunu belirtti.

Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM arasında yapılan tahıl sevkiyatı anlaşmasının uzatılmasına ilişkin çalışmalar devam etmektedir. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan Sivastopol limanında yaşanan hadiseler doğrultusunda Rusya’nın güvenlik kaygıları bulunmaktadır. Fakat anlaşmanın uzatılmasına ilişkin Rusya’nın çözümcü ve ılımlı bir yaklaşımla konuya odaklandığı gözlenmektedir.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Tümünü görüntüle