TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
DUYURULAR
Sarkisyan’ın Açıklaması Türkiye’ye Savaş İlanıdır

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan Ermeni gençleri ile katıldığı bir programda Dağlık Karabağ bölgesinin kendi nesli tarafından alındığını ve Ermeni gençlerinin ise Ağrı’yı almaları gerektiğini ifade emiştir. Bu açıkça Türkiye’den toprak talebi ve savaş ilanıdır. Dolayısıyla da Sarkisyan’a verilecek cevap bu çerçevede ve yaptırımları da içerecek nitelikte sert olmalıdır.

AKP hükümetinin Kürt Açılımı adı altında sürdürdüğü terörü ve teröristi meşrulaştırma girişimi neticesinde Türkiye’de Habur görüntüleri eşliğinde terör ve terörist azdırılmıştır. “Futbol diplomasisi” adı altında sürdürdüğü “Ermeni Açılımı” neticesinde ise maalesef Ermeni Devlet Başkanı azdırılmış ve Türkiye ile küstahça konuşacak bir noktaya getirilmiştir. Bursa’da Cumhurbaşkanı Gül tarafından özel ağırlanan Azerbaycan bayrağı Bursa’da stada sokulmazken Sarkisyan özel ev yapımı dolmalar ile ağırlanırken bizim bütün uyarılarımız dikkate alınmamıştır. Bugün nasıl terörde gelinen noktada hükümetin sürdürdüğü politikanın yanlışlığı anlaşılmışsa, Ermeni açılımının da ne kadar yanlış bir politika olduğu Sarkisyan’ın bu son açıklaması ile bir kez daha anlaşılmıştır. Ancak hükümetin bunu yeterince anlamadığı ve durumun vahametini algılayamadığı da görülmektedir. Zira Başbakan Erdoğan’ın Sarkisyan’a cevabı yeterince sert değildir. Türkiye’ye açıkça savaş ilan eden birisine verilecek cevap çok daha sert olmalıdır ve sözlerini geri alıp özür dileyene kadar da sert uygulamalar derhal devreye sokulmalıdır.

Oysa Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu “Bir gün Ermeniler Türkiye’de hem ev satın alabilecek ve hem de buraya yerleşebileceklerdir” açıklamasında bulunabilmektedir. Hükümet bu açıklama ile yetinmemekte 11 Eylül’de Erivan-Van uçuşlarını başlatmaya hazırlanmaktadır. Türkiye’den toprak talep eden Sarkisyan bu girişimler ile ödüllendirilmektedir. Türkiye derhal bu tür girişimleri durdurmalı, Ermenistan ile sürdürülen gayri resmi bütün diyaloglar ve ulaştırma kanalları kapatılmalıdır.

Ayrıca Sarkisyan’ın bu açıklamalarından sonra kendi rızası ile Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki işgaline son vermeyeceği görülmeli ve bir an önce bu işgalin son vermesi için yeni bir uluslararası girişim başlatılmalıdır.

Sinan OĞAN

MHP Iğdır Milletvekili