TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
DUYURULAR
Sırada “Pontus Rum Devleti” Mi Var?

9 Eylül 2018 Pazar günü Yunanistan’ın Selanik kentinde, Türk plakalı araca demir çubuk ve taşlarla yapılan saldırıda araçtaki Türkler canlarını zor kurtardı. Camları kırılan aracın kaportasına daire içinde haç resmi çizildi. Konu ile ilgili haberler görsel ve yazılı basında yer aldı. Yunanistan’ın Selanik kentinde Türk vatandaşlarına, demir çubuklarla ve taşlarla yapılan ırkçı saldırıya sessiz kalındı ve Yunanların yaptığı ırkçı saldırı hakkında hiçbir açıklama yapılmadı, kınama mesajı bile yayınlanmadı.

Sessizlik sadece bu olayla sınırlı değil. Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos, 22 Mayıs 2016’da Atina’nın Monastiraki Meydanı’nda binlerce kişinin katıldığı anma töreninde, Türkiye’yi Pontus Rum Soykırımı ve Ermeni Soykırımı yapmakla suçlamıştı. Yunan Savunma Bakanı küstah ve sahtekâr Kammenos, 18 Mayıs 2017’de basına yaptığı açıklamada da Atatürk’ün sözde Pontus Rum soykırımını planladığını iddia ederek Atatürk’e iftira attı.

Yunan Hükümeti şimdi de Yunanistan’a gelen turistlere sözde Pontus Rum Soykırımı broşürü dağıtıyor. Anılan broşürler başta Atina’nın merkezinde bulunan Sintagma Meydanı olmak üzere Yunanistan’ın değişik bölgelerini ziyarete gelen turistlere dağıtılıyor. Broşürü almak istemeyenlere zorla veriliyor. Zorla broşür verilen turistler arasında Türk turistler de var.

Yunanca, İngilizce, Fransızca ve Rusça olmak üzere toplam dört dilde basılan broşürün kapağında sözde Pontus Rum Soykırımı olduğu iddia edilerek, “Türk rejimi suç işlemeye devam ediyor”, “Türk statükosu soykırımı tanımaya zorlanmalıdır”, “Yanlış dostluk politikasına hayır”, “Sessizliğe hayır” sloganları yazılmış. Broşürün iç sayfalarında 1916-1923 yılları arasında 353 binden fazla Pontus Rumun Türkler tarafından öldürüldüğü iddia edilerek Türk milletine iftira atılıyor. Günümüzde de Türkiye’de yaşayan Rumların inançlarını gizlemek zorunda kaldığı ve kripto Pontus Rumların zulüm yada ölümle karşı karşıya olduğu iddia ediliyor.

Türkiye’de Yaşayan Kripto Pontus Rumlar, Eşit Vatandaşlık Haklarına Sahiptir!

Türkiye’de kripto Pontus Rumların yaşadığı bilinen bir gerçektir. Ancak broşürdeki iddiaların aksine kripto Pontus Rumların inançlarına ve ibadetlerine hiç kimse karışmıyor. Türk vatandaşlarına tanınan haklardan eşit bir şekilde istifade ediyorlar. Sözde Pontus Rum Soykırımı iddiaları tamamen yalan ve iftiradır. 1923 Tarihli Lozan Antlaşması’na bakıldığında, Bakan Kammenos’un söylemleri ile broşürde yazılanların tamamen yalan olduğu görülecektir. Yunanistan’ın da imzaladığı Lozan Antlaşması’nın hiçbir yerinde Pontuslu Rumların soykırımı ile ilgili hiçbir kayıt yok. Aksine Lozan Antlaşmasının 59. maddesinde, Yunan ordusunun Anadolu’da yaptığı katliamlar açık bir şekilde yazılmış ve katliam bizzat Yunanistan tarafından kabul ve tescil edilmiştir. Yunanistan’ın Balkan Savaşı sırasında Ege adalarında ve İzmir’i işgalinden sonra Anadolu’da yaptığı katliamlar tek tek belgelenmiş ve tarih kitaplarında yerini almıştır.

Sözde Pontus Rum Soykırımı broşürünün arkasında bir de Pontus Rum Devleti haritası yayınlanmış. Haritaya göre, batıda İnebolu’dan doğuda Batum’a kadar, 150 km derinlikte ve 140 bin kilometrekarelik alanda bulunan Kastamonu, Sinop, Amasya, Samsun, Tokat, Ordu, Giresun, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, Rize ve Artvin illerimiz olmak üzere toplam 13 ilimiz sözde Pontus Rum devletinin sınırları içinde gösterilmiş. Yunan Hükümetinin dağıttığı Sözde Pontus Rum Devleti Haritası’na da sessiz ve tepkisiz kalınıyor. Türkiye’nin batısında işgal edilen adalarımızda gözümüzün içine baka baka “Bizans Devleti” kuruluyor. Şimdi sırada Pontus Rum Devleti mi var?