TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
Kurumumuz Bünyesinde Araştırma Asistanı Alınacaktır

BAŞVUR
TÜRKSAM Burslu Uzman Yetiştirme Programı

BAŞVUR
DUYURULAR
Suriye’den Çekilen ABD Askerinin Yerine Peşmerge mi Yerleşecek?

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Suriye’den çekilme kararının ardından dengeler yeniden değişti. ABD Başkanı Donald Trump’ın çekilme kararı müttefikleri arasında “hastayı ameliyat masasında terk etme hissi” yarattı. 2000 civarında Amerikan askerinin sahadan çekilmesi ABD’nin rakip ve müttefik güçlerinin pozisyonunun yeniden düşünmesine sebep oldu. Geçtiğimiz Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın aralarındaki telefon görüşmesinin temel konusu Suriye’ydi. Trump, Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’de DEAŞ’tan geriye ne kaldıysa yok edeceği bilgisini verdi. “O bunu yapabilecek biri” dedi.

ABD Başkanı Trump’ın çekilme kararı sonrası Suriye’de hangi stratejilerin işleyeceğini ve bölgede gelecekte yaşanması olası ihtimalleri TÜRKSAM Güvenlik ve Strateji Uzmanı Muhtar Can, TRT Radyo Haber’de değerlendirdi.

Can’ın değerlendirmesinden satır başları şöyle…

“İsrail, Trump’tan Yeni Bir Formül Bulmasını İsteyecek”

ABD’nin Suriye’den çekilme kararı çok önemlidir. Uluslararası kaynaklar kararın 14 Aralık’ta ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan görüşmesi sonrası alındığını belirtmektedirler. Bu kararın alınmasında Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki kararlı duruşunun etkisi büyüktür. Ancak, olayın bir başka yönü de vardır. ABD’nin çekilme kararının uygulanacağı konusunda ihtiyatlı yaklaşım taraftarıyım. ABD’nin daha önce dış politikada önemli kararlar verip uygulamadığını biliyoruz. Örnek vermek gerekirse; Obama da Irak’tan asker çekeceğini açıklamış; ama yapmamıştır. Hala ABD’nin Irak’ta 10 bin civarında askeri bulunmaktadır. Yine ABD, Suudi Arabistan aşağı yukarı 20 senedir Suudi Arabistan’dan çekileceğini söyler ki, bunu da yapmamıştır. Ayrıca Trump’ın çekilme kararına her alanda ciddi itirazlar bulunmaktadır. Senato, Dışişleri Bakanlığı, Pentagon bu kararın yeniden gözden geçirilmesini istemektedir. Bir diğer husus da İsrail’in ABD politikasına etkisidir. ABD’nin Suriye’den çekilmesi bu alanı Rusya ve İran kontrolüne bırakması anlamına gelebileceğinden dolayı bu durum İsrail’in korktuğu bir senaryoyu oluşturmaktadır. İsrail, Trump’ın ABD’den çekilmesi bile etkisini sürdüreceği bir formül bulmasını isteyecektir.

“ABD’nin Barzani’nin Peşmergelerini Fırat’ın Doğusuna Yerleştirme Planı Var”

Dış politikada bütün senaryoları düşünmek ve de mutlaka tedbirli olmak gerekmektedir. ABD’nin çekilme kararı Türkiye’nin operasyonunu 2-3 ay daha geriye çekmesi anlamına gelmektedir. ABD, doğal olarak biz çekildikten hemen sonra gardını alacak ve Barzani’nin peşmergelerini bölgeye yerleştirmek gibi bir plan yapacaktır. Zaten bu plan halihazırda da vardır ve açıklanmıştır. Belki de terör örgütü PKK/YPG’yi buna karşı çıkması sebebiyle sıkıştırmak istemektedir. ABD, terör örgütüne “Biz çekiliyoruz, başınızın çaresine bakın” diyecek ve terör örgütü de Barzani peşmergelerinin sınıra gelmesine razı olacaktır.