TÜRKSAM’da Staj ve Eğitim Programı Başvuruları Başladı

01.09.2022

BAŞVUR
DUYURULAR
Tehlikenin Farkında Mısınız?

Konferansa Davet: Ermenistan’daki Metsamor Nükleer Santrali’nin Çevre ve Bölgeye Etkileri

Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi – TÜRKSAM ülkemiz için çok büyük tehlike arz eden bir konuyu Türk kamuoyunun gündemine getirmektedir. Karadeniz’in öte yakasında olmasına rağmen kaza sonucu patlayan Çernobil Nükleer Santrali sebebiyle bugün ülkemizde özellikle de Karadeniz bölgesinde kanser vakalarında ciddi bir artısın olduğu söylenmektedir. Simdi Çernobil’den çok daha büyük bir tehlike yanı başımızdadır ve maalesef ki Türk kamuoyu bu tehlikeden habersizdir. Türkiye’den sadece 16 km uzaklıkta Çernobil santralinden daha eski bir santral olan Ermenistan’daki Metsamor Nükleer Santrali Avrupa Konseyi ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun bir an önce kapatılması yönündeki bütün ısrarlarına rağmen çalıştırılmaya devam edilmektedir. Dünyanın en eski ve en tehlikeli teknolojisiyle inşaa edilen Metsamor Nükleer Santrali teknik ömrünü tamamlamıştır ve bir an önce kapatılmalıdır. Ancak Ermenistan enerji açığı bahanesiyle yanı başımızdaki saatli bombayı çalıştırmaya devam etmektedir.

Metsamor Nükleer santrali’nin mevcut tehlikesi son olarak İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü tarafından TÜBİTAK desteğiyle hazırlanan 'Türkiye Çevresindeki Nükleer Enerji Santrallerinin Bir Kaza Durumunda Türkiye'ye Olası Tehditleri' konulu araştırma ile de net bir şekilde ortaya konmuştur. Nisan ayında TÜBİTAK tarafından kamuoyuna açıklanacak bu çalışmada Atmosferik koşullar ne olursa olsun Metsamor’da meydana gelecek Çernobil benzeri bir kaza halinde, 24 saat içinde radyasyonun Doğu ve Güneydoğu bölgesini tamamen etki altına alacağı, sonraki günler tüm Türkiye'ye yayılacağı gerçeğini ortaya koymuştur.

Türkiye’de en son teknolojiyle kurulmak istenen nükleer santrallere kamuoyundan bu kadar büyük bir tepki gelirken sınırımızdan sadece 16 km uzaklıkta olan ve birinci dereceli deprem bölgesinde bulunan Metsamor’da yaşanacak kaza Türkiye  (Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizin tamamının), Azerbaycan, İran, Nahçivan, Gürcistan ve aynı şekilde göçlerle nüfusunun yaklaşık yarsını kaybeden Ermenistan halkı için bir felaket olabilir. Dolayısıyla bu santralin kapatılması için yapılacak çalışmalara büyük bir tehlike içinde olan Ermenistan halkının ve Sivil Toplum Kuruluşlarının da katılması son derece önemlidir. Bu konferans Ermenistan veya nükleer enerji karşıtı değildir. Söz konusu bölgedeki farkında olmadığımız büyük bir tehlikeyi önlemek için çalışmaların koordinasyonu ve kamuoyumuzu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Bu vesileyle bütün uluslararası kuruluşları, sivil toplum kuruluşlarını, çevre örgütlerini, bölge halkı ve yerel yönetimlerini, basın ve yayın kuruluşlarını, ilgili devlet mercilerini ve tüm insanlığı göreve çağırmaktayız.

Sorunu mercek altına alan “Ermenistan’daki Metsamor Nükleer Santrali’nin Çevre ve Bölgeye Etkileri” konulu panelde TÜRKSAM olarak sizi aramızda görmekten onur duyacağız.

Sinan OĞAN

TÜRKSAM Başkanı

Konferans Programı:

Toplantı Programı

Açılış 14.00

İstiklâl Marşı, Saygı Duruşu

Açılış Konuşması: Sinan Oğan – TÜRKSAM Başkanı

Panelistler:

14.15 Oturum Başkanı : Sinan Oğan – TÜRKSAM Başkanı

14.30 Cüneyt Polat – Televizyon Dergisi Programı Yapımcısı ve Sunucusu

  Konu: Metsamor Nükleer Santrali’nin Bölgeye Olan Etkisi (Sinevizyon Gösterimi)

14.50 Abdullah Buksur – Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Başkanı

  Konu: Çevre ve İnsan Hakları Açısından Metsamor

15.10 Prof. Dr. Sümer Şahin – Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi

  Konu: Batı ve Sovyet Reaktör Teknolojilerinin Mukayesesi ve Metsamor

15.30 Prof. Dr. M. Özcan Ültanır – EkoEnerji Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

  Konu: Metsamor Nükleer Santrali ve Alternatif Kaynaklar

15.50 Yrd. Doç. Dr. Şenol Kantarcı – K.Ü.Uluslararası İlişkiler-TÜRKSAM Baş Danışmanı

  Konu: Türkiye-Ermenistan İlişkileri ve Ermeni Sorunu Kapsamında Metsamor

16.10 Dr. Turhan Çömez – Balıkesir Milletvekili

  Konu: Ülkemiz ve Bölgemiz Açısından Metsamor Nükleer Santrali

16.30 Soru ve Cevaplar

Oturum Başkanı Sinan OĞAN’ın Genel Değerlendirmesi, Kamuoyuna Çağrı ve Kapanış

_______________________________________

Yer: TOBB Salonu Kızılay / Ankara

Tarih: 8 NİSAN 2007 Pazar

Saat:   14:00 -17.00

Iletisim:  Tel: 0536 569 81 91  –  0312 231 1559  E Posta: turksam@turksam.org

Bu konferans ve Metsamor Nükleer Santrali hakkinda daha detayli bilgi almak icin bakiniz

http://www.turksam.org/tr/index.asp

http://www.turksam.org/metsamor/metsamor.asp

www.sinanogan.com